Leonardo tani është histori në Paris Saint-Germain. Ish-lojtari dhe trajneri brazilian, i cili mbërriti në Paris në vitin 2019 për të marrë drejtimin si drejtor sportiv, i ka thënë lamtumirë kampionëve francezë nga dera e pasme.

Koha e tij në Parc des Princes përfundoi pas një sezoni të turbullt dhe rinovimi i kontratës së Kylian Mbappe u përfol se ishte shkaku i shkarkimit të tij.

Pavarësisht suksesit të PSG-së në Ligue 1, klubi francez dështoi të fitonte Ligën e Kampionëve, me Leonardon të zhgënjyer që humbi çmimin më të madh të futbollit evropian të klubit.

Një largim i qetë

Tani, Leonardo ka dalë i pastër në një intervistë në të cilën ai rishikoi kohën e tij me PSG-në, si dhe të gjitha çështjet aktuale të ekipit.

Reklama
Reklama

“Ne folëm për këtë me klubin. Ndoshta është ashtu siç jam, por është gjithmonë pak patetike për mua të them “faleminderit shumë, mirupafshim…”, ka thënë fillimisht Leonardo për L’Equipe.

“Nuk ishte e rëndësishme të bëja një deklaratë për shtyp. Marrëdhënia ime me PSG-në ka qenë gjithmonë e lidhur me shumë emocione”.

“Po largohem pa hidhërim”.

Largimi i Leonardos i lidhur me rinovimin e Mbappes?

Shumë kanë spekuluar se ylli i skuadrës këmbënguli në largimin e Leonardos si një nga kushtet për rinovimin e tij. Megjithatë, Leonardo thotë se nuk ishte në dijeni.

“Jo, nuk ma thanë këtë. Por, unë nuk dua të hyj në këto gjëra. Dhe fakti që ne kemi mbajtur një lojtar të këtij niveli, i cili është francez dhe parisian, është i rëndësishëm për PSG-në dhe Ligue 1”.

Reklama
Reklama

“Është tronditëse, sipas jush, që lajmi erdhi natën kur Mbappe u rinovua dhe ne fituam titullin. Të gjykosh është më e lehtë sesa të marrësh një vendim”.

“Marrja e vendimeve nuk është e lehtë. Ata e morën vendimin, mund t’ju habisë, por është vendimi i tyre. Të gjithë janë nën presion”, përfundoi braziliani. /Telegrafi/