Barcelona është e gatshme të lërë Riqui Puig të largohet nga klubi në një përpjekje për të ulur faturën e pagave dhe do të jetë një fund i trishtuar i karrierës së tij me klubin.

Gjigantët katalanas janë ende në telashe financiare, pavarësisht largimit të Philippe Coutinhos dhe uljes së pagës të Samuel Umtiti në javët e fundit.

SPORT ka raportuar se Xavi është gati të bëjë sakrifica dhe të ulë faturën e pagave të Barcelonës duke e lënë Puig të largohet në janar.

Image Credit: Alamy

Talenti bëri debutimin e tij për skuadrën e parë në vitin 2018 dhe pas një seance stërvitore me ekipin e parë, me Lionel Messin që u bë një tifoz i madh i lojës së tij.

Reklama

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë u tha se ishte ‘i mahnitur’ pasi pa Puig në aksion dhe madje e krahasoi atë me Andres Iniesta.

Reklama

Por, Puig nuk arriti t’i bënte përshtypje ish-trajnerit Ronald Koeman, me shumë fansa që argumentuan se ai meritonte më shumë mundësi.

Të gjitha lajmet nga Riqui Puig Të gjitha lajmet nga Riqui Puig

Atij iu dha fanela me numrin gjashtë këtë sezon dhe nuk bindi nën drejtimin e Koeman para se holandezi të shkarkohej në tetor.

Ardhja e Xavit prezantoi një mundësi të re për Puig, por ai ka mbetur pas bashkëlojtarëve të dalë në La Masia si, Nico Gonzalez dhe Gavi.

Lojtari i Barcelonës B, Alvaro Sanz, madje doli përpara Puig në një barazim me Granadën.

Reklama

Image Credit: Alamy

Puig ka të ngjarë të huazohet, në vend që të largohet përgjithmonë pasi beson se është mjaft i mirë për të hyrë në formacionin fillestar.

Getafe ka qenë duke projektuar një lëvizje, ashtu si edhe skuadra e Ligës Premier, Wolverhampton Wanderers. /Telegrafi/

Reklama