LAJMI I FUNDIT:

Kylian Mbappe theu edhe një rekord të golave te PSG

Kylian Mbappe theu edhe një rekord të golave te PSG

Sulmuesi francez, Kylian Mbappe ka vendosur një rekord tjetër te Paris Saint-Germain, duke tejkaluar Edinson Cavanin në listën e golashënuesve më të mirë të klubit në ndeshjet e zhvilluara në Parc des Princes.

Duke shënuar golin e dytë në fitoren 2-0 të së mërkurës mbrëma ndaj Toulouse në Trophée des Champions, Mbappe është tani golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në Parc des Princes, duke shënuar golin e tij të 111-të në terrenin vendas dhe duke kaluar ish-shënuesin e 110 golave, Edinson Cavani, të shënuar midis 2013 dhe 2020.

Ashtu si ‘El Matador’, Mbappe arriti momentin historik në sezonin e tij të shtatë në klub. Një udhëtim që filloi më 30 shtator 2017, kur ai shënoi golin e tij të parë në shtëpi në fitoren 6-2 ndaj Bordeaux.


111 golat për Mbappen kanë ardhur kundër 42 kundërshtarëve të ndryshëm, duke filluar me viktimat e tij më të shpeshta Dijon (7 gola të shënuar), Lille, Metz dhe Monaco (6 gola), dhe më pas Angers, Lyon, Marseille, Montpellier, Nantes dhe Saint-Etienne (5 gola).

Golat e Cavanit erdhën kryesisht kundër Guingamp (10 gola të shënuar), Bordeaux dhe Saint-Etienne (8 gola) dhe Reims (6 gola).

Sezoni më pjellor i Mbappes në Parc des Princes ishte sezoni 2018/19, me 23 gola të shënuar, i ndjekur nga sezonet 2021/22 (20 gola) dhe 2022/23 (18 gola).

Për Cavanin, sezoni 2017-18 ishte më i suksesshmi i tij me 24 gola në Parc de Princes, i ndjekur nga sezonet 2016/17 (21 gola) dhe 2014/15 (20 gola).

Statistikat e dy lojtarëve sipas konkurrencës janë pothuajse identike: 83 gola në Ligue 1, 17 gola të Ligën e Kampionëve, 7 gola në Coupe de France dhe 3 gola të Coupe de la Ligue për Cavanin, krahasuar me 88 gola në Ligue 1, 18 gola në Ligën e Kampionëve, 3 gola në Coupe de France, 1 gol në Coupe de la Ligue dhe tani 1 gol Trophée des Champions për Mbappen.

E vetmja pikë ndryshimi midis të dyve është se vetëm Kylian arriti të shënoj kater gola brenda një ndeshje në Parc des Princes, kundër Lyonit më 7 tetor 2018.

Një tjetër rekord për golashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave të klubit, i cili e gërsheton emrin e tij pak më thellë në folklorin e Paris Saint-Germain. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Ndërpreu pushimet me të dashurën dhe babai i tij udhëtoi gjashtë orë kot për t’i sjell këpucët sportive - nuk luajti asnjë minutë në Euro 2024

Ndërpreu pushimet me të dashurën dhe babai i tij udhëtoi gjashtë orë kot për t’i sjell këpucët sportive - nuk luajti asnjë minutë në Euro 2024

Përfaqësueset
Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

La Liga
U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

Ndërkombëtare

"I them çdo ditë eja te Real Madridi" - Carvajal tregon se cilin lojtar të Spanjës e do te Los Blancos

Përfaqësueset
Anglisë mund t’i jepet një avantazh i madh përpara finales së Euro 2024 kundër Spanjës

Anglisë mund t’i jepet një avantazh i madh përpara finales së Euro 2024 kundër Spanjës

Përfaqësueset
Super kompjuteri parashikon se kush e fiton finalen e Euro 2024 mes Spanjës dhe Anglisë

Super kompjuteri parashikon se kush e fiton finalen e Euro 2024 mes Spanjës dhe Anglisë

Përfaqësueset
Kalo në kategori