Në mesin e lojtarëve më të shpejtë në botë është edhe Armando Borja, që mban pozitën e 18-të.

Por cilët janë futbollistët më të shpejtë në botë? Faqja e specializuar speedsdb.com është kujdesur për të zbuluar renditjen kurioze të sprinterëve më të mirë në futboll.

Kylian Mbappe rezulton të jetë lojtari i tretë më i shpejtë, pasi janë dy futbollistë të Ligës Premier që janë më të shpejtë.

Mes sprinterëve të futbollit rezulton edhe sulmuesi i Kombëtares Shqiptare, Armando Broja, i 18-të.

Ai ka lënë pas emrat si Achraf Hakimi, En-Nesiry dhe Joao Mario. Më poshtë janë dhjetë më të shpejtit këtë sezon.

Reklama

1# Sven Botman – Newcastle – 39.21 km/h

2# Darwin Nunez – Liverpool – 38.00 km/h

3# Kylian Mbappe – PSG – 37.90 km/h

Reklama

4#  Mudryk – Chelsea – 36.63 km/h

5# Ousmane Dembele – Barcelona – 36.60 km/h

6# Adama Traore – Wolves – 36.60 km/h

7# Rafael Leao – AC Milan – 36.50 km/h

8# Fede Valverde – Real Madrid – 36.30 km/h

9# Alphonso Davies – Bayern Munich – 36.21 km/h

10# Nuno Tavares (Olympique Marsiglia): 36,21 km/h

/Telegrafi/