LAJMI I FUNDIT:

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Duke jetuar dhe operuar mes 2.3 milionë banorëve të Gazës mendohet se janë deri në 11 fraksione të ndryshme të armatosura.

Ato, siç vë në pah një shkrim i BBC, përcjell Telegrafi, janë kryesisht islamike, duke filluar nga më i madhi dhe më i fuqishmi, Hamasi, deri te bandat e vogla e të armatosura.

Kur Hamasi nisi sulmin e tij ndërkufitar në Izraelin jugor më 7 tetor, personat e armatosur me uniformë u shoqëruan nga të tjerë nga ato banda dhe madje edhe individë të palidhur me to.

Prandaj edhe ndodhën vonesat e fundit në lirimin e pengjeve.

Pse Katari është i përfshirë "kaq shumë" në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit?
Lexo po ashtu Pse Katari është i përfshirë "kaq shumë" në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit?

Hamasi duhet të sjellë pengjet e mbetura izraelite nën kontrollin e tij, në mënyrë që të mund të bëjë pazare për zgjatje të mëtejshme të armëpushimit të përkohshëm.

Grupet kryesore janë si më poshtë:

Hamasi. I themeluar në vitin 1987 dhe duke sunduar Gazën që nga viti 2007, ai kishte rreth 20,000 deri në 30,000 luftëtarë në krahun e tij të armatosur – Brigadat Izz Al-Din Al-Qassam – përpara se Izraeli të fillonte hakmarrjen e tij për sulmin e 7 tetorit.

Ai thuhet se është financuar dhe mbështetur nga Irani. “Karta” e Hamasit mbetet e dedikuar për shkatërrimin e shtetit të Izraelit.

Xhihadi Islamik Palestinez (PIJ). Grupi është themeluar në vitin 1981 nga studentë palestinezë që jetojnë në Egjipt.

Ai thuhet se është një aleat i ngushtë i Iranit dhe betohet të shkatërrojë Izraelin.

Pamje të rralla që tregojnë sesi zhvillohej jeta në Gazë, para sulmit të Hamasit gjatë 7 tetorit
Lexo po ashtu Pamje të rralla që tregojnë sesi zhvillohej jeta në Gazë, para sulmit të Hamasit gjatë 7 tetorit

Besohet se kishte midis 1000 dhe 8000 luftëtarë nën markën “Brigada Al-Quds”.

Brigadat Al-Nasser Salah Al-Deen. Fraksioni i tretë më i madh, një aleat i Hamasit dhe PIJ. Ky grup kontribuon në forcën policore të Gazës. Raportohet se ka marrë pjesë në sulme të përbashkëta me Hamasin, duke përfshirë rrëmbimin e ushtarit izraelit Gilad Shalit në vitin 2006.

Brigadat e Muxhahedinëve. Ai thuhet se është krahu i armatosur i Lëvizjes Muxhahidinët Palestinezë.

Grupi operon si në Gaza ashtu edhe në Bregun Perëndimor dhe gjithashtu raportohet se ka lidhje me Iranin.

Në vitin 2023, zëdhënësi i saj paralajmëroi se çështjet e palestinezëve të mbajtur në burgjet izraelite dhe konfrontimet mbi Xhaminë Al-Aksa të Jerusalemit ishin “një bombë me sahat”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë

Aleati i NATO-s i thotë Ukrainës të kalojë "vijën e kuqe të Putinit"

Botë
Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Aeroplanët e aleancës ndjekin ata rusë mbi Detin Baltik – NATO publikon pamjet

Botë
Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Ata nuk kanë nevojë për kondicioner: Si Burkina Faso po ndërton shkolla që ruajnë freskinë edhe në 40 gradë Celsius

Afrika
Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Suedia i përgjigjet kërcënimeve ruse për anëtarësimin në NATO

Botë
Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Vjen reagimi i BE-së pasi Serbia nuk e mbështeti deklaratën e shteteve të BE-së lidhur me vdekjen Aleksei Navalny

Serbia
Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Njerëz të vdekur, mijëra bagëti të ngordhura në Teksas – pamje të ‘zjarrit të dytë më të madh në historinë e SHBA-së’

Amerika
Kalo në kategori