LAJMI I FUNDIT:

Kush është 17 vjeçari që ka luajtur vetëm 79 minuta në elitë, por Bayern Munich ka paguar afër 30 milionë euro për të

Kush është 17 vjeçari që ka luajtur vetëm 79 minuta në elitë, por Bayern Munich ka paguar afër 30 milionë euro për të

Mathys Tel është lojtari i ri i Bayern Munichut, pasi nënshkroi kontratë me klubin, ndërsa bavarezët do të paguajnë 20 milionë euro, plus 8.5 në bonuse.

Sulmuesi i lindur në vitin 2005 është një nga ‘xhevahiret’ e futbollit francez.


Ai ka luajtur vetëm 79 minuta si profesionist në kampionat, Kupë dhe Ligë të Konferencës, nuk ka shënuar gol. Ai mezi ka luajtur 7 ndeshje me ekipin e parë të Stade Rennais, në të cilat debutoi në moshën 16 vjeçare, ndërsa u ble si zëvendësues për Robert Lewandowskin.

Ylli i ri francez është 1.83 metra i gjatë, është i shpejtë dhe ka hapa të mëdhenj, në sulm punon në të gjitha pozitat, por qendra i shkon më shumë.

Tel u bë i njohur në Kampionatin Evropian U17 ku shënoi 3 gola dhe dha 1 asistim, duke qenë lojtar kryesor i Francës që u shpall kampion.

Sulmuesi i ri ka nënshkruan kontratë deri në qershor të vitit 2027 dhe do të mbajë numrin 39.

Ka edhe nga ata që e konsiderojnë si ‘mini Mbappé’, mes tyre edhe trajneri i Bayern Munich, Julian Nagelsmann.

“Në një të ardhme jo shumë të largët, ai do të shënojë 40 gola në sezon. Por do të isha i lumtur nëse ai do të shënonte 10 në këtë sezon të parë”, ka thënë Julian Nagelsmann. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Pas transferimit të Mbappes, Real Madridi synon ta mbyll nënshkrimin e dytë për 40 milionë euro

Pas transferimit të Mbappes, Real Madridi synon ta mbyll nënshkrimin e dytë për 40 milionë euro

La Liga
PSG do ta largojë në huazim – Xavi Simons tashmë ka zgjedhur klubin e tij të ardhshëm

PSG do ta largojë në huazim – Xavi Simons tashmë ka zgjedhur klubin e tij të ardhshëm

Ligue 1
Po transferohet te Real Madridi, por Mbappe është tifoz i madh i një skuadre tjetër - ia shikon çdo ndeshje

Po transferohet te Real Madridi, por Mbappe është tifoz i madh i një skuadre tjetër - ia shikon çdo ndeshje

La Liga
Shkaku i Xavit po largohet një yll nga Barcelona

Shkaku i Xavit po largohet një yll nga Barcelona

La Liga
James Rodriguez pranë rikthimit sensacional në La Liga

James Rodriguez pranë rikthimit sensacional në La Liga

La Liga
Isak dhe Toney të paarritshëm,. Arsenali gjen sulmuesin në Eredivisie

Isak dhe Toney të paarritshëm,. Arsenali gjen sulmuesin në Eredivisie

Premier League
Kalo në kategori