LAJMI I FUNDIT:

Ku janë ata tani? Dhjetë blerjet e para të Pep Guardiolës si trajner i Manchester City

Ku janë ata tani? Dhjetë blerjet e para të Pep Guardiolës si trajner i Manchester City

Pep Guardiola ka shijuar shtatë sezone të mbushura me trofe me Manchester Cityn, por jo të gjitha 10 nënshkrimet e tij të para për klubin kanë pasur të njëjtin sukses.

Ish-trajneri i Barcelonës dhe Bayern Munichut mbërriti në Mançester në verën e vitit 2016 dhe ai kishte një sezon të parë të vështirë pasi City përfundoi i treti në ligë dhe mbeti pa trofe.


Fatmirësisht, suksesi ishte vetëm afër dhe City ka arritur të fitojë të paktën një trofe në secilin nga gjashtë sezonet e fundit nën Guardiolën. janë sot.

Aaron Mooy

Mesfushori australian mbërriti në City në të njëjtën verë me Guardiolan, por ai kurrë nuk bëri një paraqitje në ekipin e parë. Mooy u huazua menjëherë te Huddersfield Town, me të cilin ai nënshkroi në mënyrë të përhershme në verën e ardhshme.

Ndërsa Mooy ndoshta nuk kishte aftësitë për të arritur në nivelin elitar, ai ka shijuar një karrierë të suksesshme. Pas qëndrimeve me Brighton, Shanghai SIPG dhe Celtic, Mooy njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli profesionist në verë.

Ilkay Gundogan

Çfarë marrëveshje doli të ishte kjo. Mesfushori gjerman ishte nënshkrimi i parë i madh i Guardiolës si trajner i Cityt, pasi ai shpenzoi 25 milionë euro për yllin e Borussia Dortmundit.

Gundogan ishte gjithmonë një performues solid nën Guardiolën, por ai u bë veçanërisht i rëndësishëm në tre vitet e tij të fundit me klubin. Herë pas here mesfushori gjerman dilte me një gol, pikërisht kur skuadrës i duhej më shumë.

Goli i tij për të vulosur titullin e Ligës Premier në edicionin 2021-22 do të mbahet mend gjithmonë dhe Gundogan gjithashtu luajti një rol vendimtar në sezonin 2023-24 që fitoi tripletën.

Pasi shijoi shtatë sezone me klubin, ai më në fund u largua në verën e kaluar për të ndjekur një sfidë të re me Barcelonën.

Nolito

Guardiola i dha Nolitos debutimin e tij në Barcelonë në vitin 2010 dhe trajneri katalanas shpenzoi 18 milionë euro për ta sjellë atë në Mançester. Nolito kishte mjaft reputacion në La Liga, por ai luftoi për të përmbushur të njëjtat pritshmëri në Ligën Premier.

Anësori spanjoll zgjati vetëm një sezon në City përpara se të kthehej në Spanjë verën e ardhshme. Nolito luajti ditët e tij të fundit në Ibiza përpara se të shpallte pensionimin e tij në fillim të këtij viti.

Oleksandr Zinchenko

Ylli i ukrainas arriti të fitonte 10 trofe gjatë qëndrimit të tij gjashtëvjeçar me Cityn. Ndërsa Guardiola e pa qartë talentin tek Zinchenko, mbrojtësi i krahut shpesh përpiqej të arrinte një pikë të qëndrueshme startuese.

Ai nuk ka pasur probleme të tilla që kur u transferua në Arsenal pasi tani është titullar i rregullt nën drejtimin e Mikel Artetës.

Leroy Sane

Anësori gjerman ishte si rrufeja ndërsa ishte në kulmin e tij te City. Sane shënoi 39 gola në 135 paraqitje nën drejtimin e Guardiolës dhe fitoi tetë trofe gjatë asaj kohe.

City ia doli të përfitonte nga anësori kur e shiti te Bayern Munich në vitin 2020 dhe ai aktualisht është në formën e jetës së tij. Ka disa spekulime rreth të ardhmes së tij afatgjatë gjithashtu me kontratën e tij me Bayern që skadon në vitin 2025.

Marlos Moreno

Sulmuesi kolumbian iu bashkua Cityt në verën e vitit 2016 për një tarifë të raportuar prej gjashtë milionë eurosh, por ai kurrë nuk arriti një paraqitje në ekipin e parë. Moreno kaloi gjashtë sezonet në vijim si huazim para se të largohej përfundimisht nga klubi në 2022.

Këto ditë mund ta shikoni 27-vjeçarin duke luajtur në Turqi për Konyaspor.

Geronimo Rulli

Portieri argjentinas ishte një tjetër ardhje në vitin 2016, i cili kurrë nuk bëri një paraqitje në ekipin e parë. Pas mbërritjes së tij, Rulli u huazua menjëherë te Real Sociedad, të cilin ai përfundoi duke e nënshkruar për verën e ardhshme.

Në moshën 31-vjeçare, Rulli tani luan për Ajaxin, megjithëse ka qenë jashtë fushës që nga gushti për shkak të një lëndimi në shpatull.

John Stones

I nënshkruar për një tarifë të raportuar prej 50 milionë eurosh, Stones ishte nënshkrimi më i shtrenjtë që Guardiola bëri gjatë verës së tij të parë në City. Reprezentuesi anglez kishte disa periudha të vështira në klubin e tij të ri, por Guardiola gjithmonë vinte në mbrojtje të tij.

Disa vite më vonë dhe Stones tani konsiderohet si një nga mbrojtësit më të mirë në Evropë. Ai e ka zotëruar rolin mbrojtës për të hyrë në mesfushë dhe City nuk është i njëjti ekip pa të.

Pablo Mari

Mbrojtësi spanjoll iu bashkua Cityt në vitin 2016 dhe më pas kaloi tre vitet në vijim si huazim. Mari më pas pati një periudhë të shkurtër me Arsenalin, por ai u përpoq të arrinte një vend të qëndrueshëm startues.

Megjithatë, Mari arriti të bënte përshtypje ndërsa ishte i huazuar me veshjen italiane Monza dhe lëvizja u bë e përhershme në verë.

Claudio Bravo

Ndërsa Guardiola e largoi me shpejtësi Joe Hart mënjanë, Bravo u nënshkrua për shkak të aftësisë së tij për të luajtur me top. Ndërsa portieri kilian ishte i rregullt me ​​topin në këmbët e tij, aftësitë e tij për ndalimin e gjuajtjeve nuk ishin në nivelin standard.

Në sezonin e tij debutues me Cityn, Bravo shpëtoi vetëm 56.7 për qind të goditjeve me të cilat u përball në Ligën Premier dhe ai u zëvendësua me shpejtësi nga Ederson verën e ardhshme.

Pavarësisht se nuk duket sipas standardeve në Ligën Premier, Bravo vazhdon të impresionojë për Real Betis edhe sot e kësaj dite si një 40-vjeçar. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

La Liga
“Flick mund ta rikthejë magjinë e Barcelonës së Guardiolës”, ish-legjenda gjermane me fjalë të mëdha

“Flick mund ta rikthejë magjinë e Barcelonës së Guardiolës”, ish-legjenda gjermane me fjalë të mëdha

La Liga
Top ylli anglez që u la jashtë listës nga Southgate thotë se meritonte ftesën për Euro 2024

Top ylli anglez që u la jashtë listës nga Southgate thotë se meritonte ftesën për Euro 2024

Përfaqësueset
Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

La Liga
Arsenali i bën konkurrencë Liverpoolit në garën për ‘lojtarin e preferuar’ të Slot

Arsenali i bën konkurrencë Liverpoolit në garën për ‘lojtarin e preferuar’ të Slot

Premier League
Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Bundesliga
Kalo në kategori