LAJMI I FUNDIT:

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë
Reklama

Pas fillimit të agresionit në shkallë të gjerë të Ukrainës nga Rusia në shkurt të vitit 2022, aeroplani më i madh në botë – dhe i vetmi i këtij lloji – u shkatërrua.

Siç ishte raportuar, aeroplani më i madh transportues në botë – Antonov An-225 Mriya, ishte përfshirë nga zjarri pas sulmeve ajrore ruse që kishin për objektiv hangarin e aeroportit Hostomel.


Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për aeroplanin që kishte kryer fluturimin e tij të parë në dhjetor të vitit 1988.

Aeroplani An-225 “Mriya”, që do të thotë “ëndërr” në gjuhën ukrainase, u ndërtua gjatë sundimit sovjetik nga kompania Antonov me bazë në Kiev me qëllim që të mbante anijen kozmike Buran të BRSS – ashtu si Boeing 747 bëri në SHBA me anijen hapësinore të NASA-s.

Atje u porosit gjithashtu edhe një Mriya i dytë, por ndërtimi pa ndërprerje pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991 e la aeroplanin rreth 70% të kompletuar që nga viti 2009 – dhe ende të papërfunduar.

Kështu, i vetmi Mriya bëri debutimin e tij botëror në Panairin Ajror të Parisit në vitin 1989 duke fluturuar me Buran në “shpinë”.

Por rënia e BRSS nënkuptonte se koha e Mriya me programin hapësinor Sovjetik ishte jetëshkurtër.

Aeroplani kreu disa misione në fillim të viteve 1990, por kryesisht qëndroi “i papunë” në Ukrainë përpara se të ringjallej përfundimisht si një transportues mallrash në vitin 2001.

An-225 do të vazhdonte të ishte duke punuar për Antonov Airlines për 21 vitet tjera përpara “përfundimit të papritur” të tij 19 muaj më parë gjatë betejës në Aeroportin Hostomel të Ukrainës.

Me bisedimet për rindërtimin e An-225 – një gjë që vlerësohet se do të kërkonte rreth 502 milionë dollarë – fotot e reja të marra nga fotografi dhe gazetari ukrainas Igor Lesiv i AeroVokzal.net tregojnë gjendjen e tij – para dhe pas sulmit në Hostomel. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Azia
Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Azia
Pse Katari është i përfshirë

Pse Katari është i përfshirë "kaq shumë" në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit?

Botë
Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Botë
Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Botë
Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Botë
Kalo në kategori