Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez shprehu të shtunën mbështetjen që Bosnja dhe Hercegovina të bëhet një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian mes frikës se pasiguria e shkaktuar nga lufta në Ukrainë mund të nxisë jostabilitet në kombin ballkanik të copëtuar etnikisht që kaloi një konflikt shkatërrues në vitet 90-ta, raporton AP News, përcjell Telegrafi.

Sanchez mbërriti në Sarajevë nga Serbia, ku nisi të premten turneun e tij në rajonin e Ballkanit. Sanchez do të udhëtojë gjithashtu në Mal të Zi, në Maqedoninë e Veriut dhe në Shqipëri.

“Gjatë takimeve të mia sot doja të nënvizoja mundësinë që do të ishte për Bosnjë dhe Hercegovinën nëse Bashkimi Evropian do ta merrte zgjerimin e tij me një ndjenjë të re urgjence”, tha Sanchez në një konferencë për shtyp.

Reklama
Reklama

Megjithatë, Bosnja, ende e dominuar nga politikanët nacionalistë shumë kohë pas përfundimit të luftës në vitin 1992-1995, ka qenë e mbyllur në mosmarrëveshjet politike dhe etnike që kanë bllokuar ofertën e vendit për anëtarësim në BE.

Serbët e Bosnjës, të mbështetur nga Rusia, kanë kërkuar të fitojnë më shumë pavarësi për gjysmën e vendit të tyre të drejtuar nga serbët, ndërsa mosmarrëveshjet midis boshnjakëve, të cilët janë kryesisht myslimanë, dhe kroatëve kanë bllokuar funksionimin normal të entitetit të tyre të përbashkët. /Telegrafi/