LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri sllovak në gjendje kritike në spital pasi u qëllua disa herë

Kryeministri sllovak në gjendje kritike në spital pasi u qëllua disa herë

Kryeministri i Sllovakisë mbetet në spital në gjendje kritike, pasi u qëllua disa herë në një tentativë për vrasje.

Robert Fico u raportua se po luftonte për jetën pasi u godit në stomak të mërkurën, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Të paktën katër të shtëna u qëlluan jashtë një qendre kulturore në qytetin Handlova, rreth 150 kilometra në verilindje të kryeqytetit Bratislava, ku 59-vjeçari po takohej me mbështetësit, tha qeveria.


Atentati ndaj kryeministrit sllovak – momenti kur ai i plagosur futet në makinë dhe i arrestimit të të dyshuarit
Lexo po ashtu Atentati ndaj kryeministrit sllovak – momenti kur ai i plagosur futet në makinë dhe i arrestimit të të dyshuarit

Një i dyshuar 71-vjeçar ndodhet në paraburgim, por motivi i të shtënave është ende i paqartë.

Një mesazh i postuar në llogarinë e zotit Fico në Facebook tha se ai u dërgua në një spital në Banska Bystrica, rreth 30 kilometra nga Handlova, sepse do të duhej shumë kohë për të shkuar në Bratislavë.

Sulmi vjen pasi fushata politike nxehet tri javë përpara zgjedhjeve në mbarë Evropën për të zgjedhur anëtarët për Parlamentin Evropian. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Serbia
Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Evropa

"Aeroplanët do të qëndrojnë në ajër", nga SHBA-ja në Australi nuk ka ngritje dhe ulje për shkak të problemeve me internetin

Australia
Trump në fjalimin e parë pas atentatit ndaj tij: Biden do të nis Luftën e Tretë Botërore

Trump në fjalimin e parë pas atentatit ndaj tij: Biden do të nis Luftën e Tretë Botërore

Amerika
Diplomati i arratisur i Koresë së Veriut është bërë zëvendësministër në Korenë e Jugut

Diplomati i arratisur i Koresë së Veriut është bërë zëvendësministër në Korenë e Jugut

Azia

"Sulmuesi ishte i buzëqeshur", polici i plagosur rrëfen si ndodhi ngjarja në Loznicë

Serbia
Kalo në kategori