LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri sllovak lirohet nga spitali

Kryeministri sllovak lirohet nga spitali

Kryeministri sllovak, Robert Fico, është liruar nga spitali pas plagëve të marra nga atentati ndaj tij.

Fico, 59 vjeç, u qëllua nga një distancë e afërt teksa përshëndetej me mbështetësit e tij pas një mbledhjeje të qeverisë në Handlova të Sllovakisë më 15 maj.

Bëhet e ditur se sulmi e la atë në gjendje të rëndë dhe të detyruar t’i nënshtrohej një operacioni pesë orësh.


Kryeministri përsëri pas dy ditësh i është nënshtruar një tjetër operimi, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

Atentat ndaj kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico
Lexo po ashtu Atentat ndaj kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico

Ndërkohë, tani drejtoresha e klinikës në qytetin e Banska Bystrica, Miriam Lapunikova, ka njoftuar se Fico është dërguar në shtëpi, prej ku edhe do të vazhdojë mjekimin.

Kjo pasi ditët e fundit gjendja e tij ishte përmirësuar.

Ndryshe, Fico është një popullist që më parë krahasohej me ish-presidentin amerikan, Donald Trump, si dhe njihet si dashamirës i presidentit rus, Vladimir Putin.

Ai u rikthye në politikë vitin e kaluar duke i fituar zgjedhjet parlamentare, gjë që e rriti frikën e qytetarëve se ai do ta braktiste qëndrimin pro-perëndimor të vendit të tij. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

MPB-ja e Serbisë: Faton Hajrizi edhe zyrtarisht i dyshuari kryesor për vrasjen e policit serb në Lloznicë

Serbia
Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Scholz 'e poshtëroi' Vuçiqin në Beograd - kancelari gjerman e la ta priste para veturës presidentin serb

Serbia
Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Brenda hotelit më të gjatë në Evropë - që do të hapet këtë verë

Evropa

"Aeroplanët do të qëndrojnë në ajër", nga SHBA-ja në Australi nuk ka ngritje dhe ulje për shkak të problemeve me internetin

Australia
Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Sa fluturime janë prekur nga ndërprerjet globale të teknologjisë?

Botë
Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Babai i atentatorit kishte telefonuar policinë përpara se djali i tyre të plagoste Donald Trumpin

Amerika
Kalo në kategori