LAJMI I FUNDIT:

Kreu i milicisë ruse që lufton përkrah ukrainasve: Po rekrutojmë mijëra për të sulmuar Moskën

Kreu i milicisë ruse që lufton përkrah ukrainasve: Po rekrutojmë mijëra për të sulmuar Moskën

Milicët rusë që sulmuan forcat e Moskës nga Ukraina, kanë mijëra kandidatë që presin të bashkohen me radhët e tyre dhe do të vazhdojnë të sulmojnë përgjatë kufirit derisa të jenë mjaft të fortë për të sulmuar Moskën, tha komandanti i tyre për Times.

Reklama

“Ne kemi aftësi serioze. Kemi mortaja, automjete të blinduara, Stingers, sisteme antitanke të lëvizshme nga njeriu dhe dronë shumë efektivë të zbulimit”, tha komandanti i Legjionit të Lirë Rus, duke përdorur pseudonimin e tij ushtarak Cezar, transmeton Telegrafi.

Sulmi i javës së kaluar solli luftimet e para në tokën ruse që nga fillimi i luftës, dhe inkursionin e parë të armatosur në Rusi që nga përleshjet kufitare midis trupave sovjetike dhe kineze në vitin 1969. Kjo bëri që autoritetet ruse të evakuonin qindra njerëz përpara se milicët të ktheheshin në Ukrainë.

Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi
Lexo po ashtu Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

Cezari aktualisht komandon batalionin, por planifikon të përforcojë pasi më shumë rusë e kuptojnë se është e mundur të luftohet dhe të mposhtet presidenti Vladimir Putin. Një batalion zakonisht përbëhet nga 500 deri në 1.000 ushtarë.

“Ne do të vazhdojmë t’i kryejmë këto sulme ngacmuese derisa të sigurojmë pjesën tonë të territorit rus, në mënyrë që djemtë dhe vajzat e vërteta ruse, patriotë të vërtetë, të mund të bashkohen me ne. Kur kjo të ndodhë, ne do të rrisim shpejt madhësinë e forcave tona dhe kjo do të përfundojë me një fushatë në Kremlin”, tha 49-vjeçari.

Ai bëri shaka se armët e njësisë së tij ishin marrë përmes platformave online të shitjes me pakicë AliExpress dhe eBay, si dhe nga dyqanet ushtarake ruse. Ai theksoi se të gjithë anëtarët e batalionit të tij ishin shtetas rusë, por pranoi se ata kishin shërbyer në forcat e armatosura të Ukrainës.

Zelensky shmangu përmendjen e sulmit në Moskë në fjalimin e fundit të tij
Lexo po ashtu Zelensky shmangu përmendjen e sulmit në Moskë në fjalimin e fundit të tij

“Ne nuk jemi një grup kriminelësh apo një ushtri private si Wagner. Ne po luftojmë brenda strukturës së forcave ukrainase. Qëllimet dhe objektivat tona kryesore janë mbrojtja e Ukrainës dhe de-okupimi i territoreve të saj. Pas kësaj, ne do të shkojmë dhe çlirojmë shtëpinë tonë”, shpjegon Cezari.

Futja në territorin rus ishte projektuar për të mbështetur kundërsulmimin e planifikuar të Ukrainës, shtoi Cezari, duke vepruar gjithashtu si një fushatë rekrutimi dhe inkurajimi i rusëve për të rrëzuar Putinin përpara se lufta të trokasë në derën e tyre.

“Rusët mund të kontaktojnë përfaqësuesit tanë, të kalojnë një proces të plotë shqyrtimi dhe përzgjedhjeje dhe të bashkohen me radhët tona pas trajnimit të duhur. Ata vijnë në Ukrainë përmes vendeve fqinje neutrale. Ne kemi një fluks të vazhdueshëm rekrutësh që po rritet vazhdimisht. Gjithnjë e më shumë rusë, e kuptojnë se kjo luftë është kriminale dhe se duhet të ndalet”, tha Cezari. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori