LAJMI I FUNDIT:

Zelensky shmangu përmendjen e sulmit në Moskë në fjalimin e fundit të tij

Zelensky shmangu përmendjen e sulmit në Moskë në fjalimin e fundit të tij

Fjalimi i mbrëmjes i presidentit Volodymyr Zelensky drejtuar botës nuk përmendi asnjë sulm me dron që dëmtoi ndërtesat në kryeqytetin e Rusisë.

Reklama

Ai më herët mohoi se Kievi kishte përfshirje të drejtpërdrejtë në sulm, pasi Vladimir Putin e quajti sulmin një “sulm terrorist” nga Ukraina.

Dhe në fjalimin e fundit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, presidenti ukrainas foli për breshërinë e fundit të sulmeve në vendin e tij, duke falënderuar forcat e mbrojtjes ajrore për zmbrapsjen e një sulmi tjetër të natës nga dronët rusë dhe duke ofruar ngushëllime për të vrarët në sulme.

Zelensky tha se ai zhvilloi një telefonatë me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe një takim me përfaqësuesit e kompanisë britanike të mbrojtjes BAE Systems me “një bazë të përshtatshme për prodhimin dhe riparimin në Ukrainë”.

Ai u takua gjithashtu me një delegacion nga qendra e mendimit e Këshillit Atlantik të SHBA dhe përmendi se infrastruktura e strehimoreve për civilët do të rritet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori