Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të dielën, janë testuar gjithsej 493 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 216 raste pozitive me COVID-19.

Numri total i rasteve pozitive është 4.931 raste nga 28.216 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2.

Po ashtu të dielën ka vdekur një person duke çuar në gjithsej 102, numrin e viktimave të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Ndërkaq janë shëruar 40 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 2.267 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.562.

Rastet pozitive sipas komunave:

Prishtinë 115 raste,
Komuna Drenas 16 raste,
Komuna Fushë Kosovë 16 raste,
Komuna Lipjan 14 raste,
Komuna Podujevë 12 raste,
Komuna Mitrovicë 10 raste,
Komuna Skenderaj 6 raste,
Komuna Obiliq 4 raste,
Komuna Vushtrri 4 raste,
Komuna Shtime 3 raste,
Komuna Kaçanik 3 raste,
Komuna Suharekë 3 raste,
Komuna Prizren 2 raste,
Komuna Deçan 2 raste
Dhe me nga 1 rast komunat: Ferizaj, Klinë, Malishevë, Pejë, Rahovec dhe Viti.

Qeveria e Kosovës, të dielën ka paralajmëruar ashpërsimin e masave për të frenuar përhapjen e sëmundjes COVID-19.

Kryeministri Avdullah Hoti, tha në një konferencë për media të dielën se do te fillojë një zbatim shumë rigoroz i masave ekzistuese kundër përhapjes së koronavirusit.

Hoti ka bërë të ditur se do të ndalohen tubimet publike dhe ritet fetare. /Telegrafi/