LAJMI I FUNDIT:

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Kohët e fundit shpesh lexojmë lajmet se disa klube të njohura nga e kaluara janë në buzë të humnerës dhe e tillë është situata me një klub të njohur anglez që vite më parë ishte pjesë e elitës së futbollit.

Bëhet fjalë për Reading, një ekip që po kalon ditët më të vështira në dekada. Reading luajti për herë të fundit në Ligën Premier në vitin 2013 dhe më pas kaloi gjithë kohën në Championship duke luftuar për një rikthim në elitë.


Por humnera filloi vitin e kaluar nën udhëheqjen e kinezit Dai Yongge. Pasuan problemet financiare, skuadra zbriti në kategorinë e tretë, por tifozët do të jenë të lumtur nëse të këqijat marrin fund tani, sepse Reading është në prag të rënies në kategorinë e katërt.

Sa alarmante është situata, mjafton që drejtuesit e ligës sot i hoqën pikët për të tretën herë këtë sezon për shkak të problemeve të vazhdueshme financiare.

Atyre fillimisht iu zbrit një pikë në gusht për shkeljen e rregullave të EFL-së dhe më pas tre pikë për dështimin për të depozituar 125 për qind të pagës së tyre mujore deri në datën kur kanë dakord me ligën, më pas atyre iu hoqën edhe tre pikë të tjera.

Sot (e martë) ata morën një zbritje tjetër pikësh, këtë herë për një vonesë prej më shumë se 80 ditësh në pagimin e taksave ndaj HMRC (Të ardhurat e brendshme të Britanisë së Madhe)./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

Serie A
“Ne e dimë që mund të bëjmë histori, do të bëjmë çmos që të festojmë titullin” - Xhaka mesazh tifozëve para ndeshjes mes Werderin

“Ne e dimë që mund të bëjmë histori, do të bëjmë çmos që të festojmë titullin” - Xhaka mesazh tifozëve para ndeshjes mes Werderin

Bundesliga

"Nesër do të shënoj tre gola" – kujtohet historia ikonike e Cristiano Ronaldos për ndeshjen ndaj Wolfsburg

Liga e Kampionëve
Përgjigja brilante e Mike Tyson kur u pyet se kush do të fitonte duelin mes tij dhe Muhamed Ali

Përgjigja brilante e Mike Tyson kur u pyet se kush do të fitonte duelin mes tij dhe Muhamed Ali

Boks
Tifozët e Monterreyt kërcejnë mbi fanellën e Leo Messit pasi Inter Miami u eliminua

Tifozët e Monterreyt kërcejnë mbi fanellën e Leo Messit pasi Inter Miami u eliminua

Ligat tjera
“Juventusi t’ia jap fanellën me numrin 10-të” – Del Piero bekon si pasardhës të tij Yildizin

“Juventusi t’ia jap fanellën me numrin 10-të” – Del Piero bekon si pasardhës të tij Yildizin

Serie A
Kalo në kategori