Jurgen Klopp ka bërë një punë të jashtëzakonshme në Liverpool që kur u bë menaxher në vitin 2015.

Në katër vjet, The Redsat i ka shndërruar në një klub që është pretendent për titullin e Ligës Premier gjersa sezonin e fundit ka fituar Ligën e Kampionëve.

Një pjesë e madhe e tyre merret me paratë që gjermani ka shpenzuar për të nënshkruar me lojtar të klasit botëror, të tillë, si Mohamed Salah, Virgil van Dijk, Alisson dhe Fabinho.

Por, strategu gjithashtu ka nxjerr në pah lojtar si Trent Alexander-Arnold, Joe Gomez, Andy Robertson dhe Jordan Henderson, duke i ndihmuar ata të realizojnë potencialin e tyre të vërtetë.

Shitja prej 6.4 milionë eurove të Simon Mignolet në Club Brugge, bëri që trajneri deri më tani të largojë 36 futbollistë që nga ardhja në krye të klubit angleze dhe me këtë i ka sjell klubit 367 milionë euro.

Më poshtë është lista e lojtarëve që i ka shitur brenda katër vjetëve Liverpooli.

1. JOSE ENRIQUE – i lirë

2. KOLO TOURE – i lirë

3. JORDAN ROSSITER – i lirë

4. JOAO CARLOS TEIXEIRA – i lirë

5. JEROME SINCLAIR – i lirë

6. SAMED YESIL – i lirë

7. SERGI CANOS – NORWICH CITY – 4.5 milionë funte

8. MARTIN SKRTEL – FENERBAHCE – 5.5 milionë funte

9. JORDAN IBE – BOURNEMOUTH – 15 milionë funte

10. JOE ALLEN – STOKE CITY – 13 milionë funte

11. BRAD SMITH – BOURNEMOUTH – 6 milionë funte

12. CHRISTIAN BENTEKE – CRYSTAL PALACE – 32 milionë funte

13. LUIS ALBERTO – LAZIO – 6 milionë funte

14. MARIO BALOTELLI – OGC NICE – i lirë

15. TIAGO ILORI – READING – 3.75 milionë funte

16. JACK DUNN – i lirë

17. ALEX MANNINGER – i lirë

18. ANDRE WISDOM – DERBY COUNTY – 4.5 milionë funte

19. LUCAS LEIVA – LAZIO – 5 milionë funte

20. RYAN FULTON – HAMILTON ACADEMICAL – i lirë

21. KEVIN STEWART – HULL CITY – 8 milionë funte

22. MAMADOU SAKHO – CRYSTAL PALACE – 26 milionë funte

23. PHILIPPE COUTINHO – BARCELONA – 142 milionë funte

24. CAMERON BRANNAGAN – OXFORD UNITED – 200 mijë funte

25. EMRE CAN – JUVENTUS – i lirë

26. DANNY WARD – LEICESTER CITY – 12.5 milionë funte

27. RAGNAR KLAVAN – CAGLIARI – 2 milionë funte

28. DOMINIC SOLANKE – BOURNEMOUTH – 19 milionë funte

29. LAZAR MARKOVIC – FULHAM – i lirë

30. RAFAEL CAMACHO – SPORTING LISON – 7 milionë funte

31. DANIEL STURRIDGE – i lirë

32. ALBERTO MORENO – i lirë

33. ADAM BOGDAN – i lirë

34. CONNOR RANDALL – i lirë

35. DANNY INGS – SOUTHAMPTON – 20 milionë funte

36. SIMON MIGNOLET – CLUB BRUGGE – 6.4 milionë funte

Total – 338.35 milionë funte (367 milionë euro). /Telegrafi/