Klauzolat e kontratave janë gjithnjë e më të zakonshme në botën e futbollit modern.

Disa janë të domosdoshme, si në Spanjë për shembull, ku është zakon të keni një klauzolë lirimi të futur në kontratën tuaj.

Disa janë përfshirë si ‘pranga’ për të siguruar që një klub të ulë një lojtar përpara rivalëve të tyre.

Dhe disa janë, thjesht, krejtësisht të çuditshme.

Këtu ne shikojmë dhjetë klauzolat – disa që ishin shkruar në kontratat e disa futbollistëve të profilit shumë të lartë – për të dhënë një pasqyrë të asaj që ndodh në prapaskenë në klubet e futbollit kur lojtarët vendosin letra në marrëveshje me para të mëdha.

Luis Suarez nuk mund të nënshkruante për Manchester Unitedin

Ish-sulmuesi i Liverpoolit, Luis Suarez kishte një klauzolë ndaj Manchester United të shkruar në kontratën e tij të Barcelonës.

Klauzola e pengoi Suarezin të nënshkruajë me Djajtë e Kuq si lojtar i lirë, edhe pasi kontrata e tij me gjigandët katalanas kishte skaduar.

Klube të tjera në listën e ndaluar të Barcelonës përfshinin: Manchester City, Paris Saint-Germain dhe, natyrisht, Real Madridin.

Barcelona detyrohet të paguajë një bonus

Liverpool fitoi një shumë të madhe 150 milionë euro kur shiti Phillipe Coutinhon te Barcelona.

Reds morën një pjesë të madhe të kësaj përpara, me pjesën tjetër të paguar në këste të lidhura me performancën. Por, paratë nuk ishin e vetmja gjë që Liverpooli mori nga marrëveshja.

Disa negociata të mençura kur shisnin mesfushorin do të thoshin se Barcelona nuk do të ishte në gjendje të sulmonte Liverpoolin pa paguar një çmim të madh për tre sezonet e ardhshme.

Bonusi ishte në 100 milionë euro (89 milion £), dhe kërkoi që Barcelona të paguante këtë mbi një tarifë standarde transferimi për çdo lojtar të Liverpoolit që ata donin të nënshkruanin.

Shuma e mbajti larg Barcelonën, pavarësisht se Liverpooli strehonte lojtarë të klasit botëror që do të kishin qenë më parë në listën e dëshirave të klubit katalanas.

Firmino nuk u lejua të nënshkruajë për Arsenalin

Arsenali e shqetësoi Liverpoolin në vitin 2013 kur ata u përpoqën të nënshkruanin Luis Suarezin për 40 milionë funte plus një funte pasi keqkuptuan klauzolën e tij të lirimit.

Oferta nxiti një reagimi shokues nga pronari i Liverpoolit, John W. Henry, i cili në atë kohë shkroi në Twitter: “Çfarë mendoni se ata po pinë atje në Emiratets?”.

Suarez përfundimisht u kaloi te Barcelona dhe Liverpooli e zëvendësoi atë me Roberto Firmino.

Por, duket se Reds nuk ishin të gatshëm të linin debatin me Arsenalin dhe përfshinë një klauzolë në kontratën e Firmino që i mundësoi çdo klubi në botë të aktivizojë klauzolën e tij të lirimit prej 89 milionë funtesh … përveç Topçinjve.

Ju nuk mund ta ndaloni festën e Ronaldinhos

Legjenda braziliane Ronaldinho u bashkua me Flamengo nga Milani në vitin 2011 ndërsa karriera e tij kishte filluar të shkonte drejt perëndimit.

Por, vetëm sepse ai ishte duke u rritur pak nuk do të thoshte se ai dëshironte të ndiqte një festë më pak, dhe kështu legjenda e Barcelonës negocioi një klauzolë në kontratën e tij që e lejonte atë të dilte jashtë klubit dy herë në javë.

Asnjë lojë për Oxlade-Chamberlain

Alex Oxlade-Chamberlain i Liverpoolit kishte një klauzolë mjaft të çuditshme të shkruar në kontratën e tij kur ai ishte në Arsenal, i cili në një farë mënyre e detyroi atë të largohej nga Emirates.

Alan Gernon shpjegoi klauzolën në librin e tij, Tregu i Transferimit: Tregimet Brenda.

Një pjesë thotë: “Pas lëvizjes së Alex Oxlade-Chamberlain në Arsenal në vitin 2011, tifozët e Gunners u irrituan gjithnjë e më shumë me mungesën e kohës së lojës së mesfushorit”.

“Ai u përdor kryesisht si një zëvendësues, shpesh rreth minutës të 71-të. Pasi dolën detajet e kontratës së tij, gjithçka u bë e qartë: Arsenali ishte i detyruar të paguante Southamptonin 10,000 mijë funte sa herë që luante 20 minuta ose më shumë”.

Alex Oxlade-Chamberlain had an unusual clause written into his contract at Arsenal

Shikoni peshën, Neil Ruddock

Kur Neil Ruddock u bashkua me Crystal Palacen nga West Hami në vitin 2000, ish-kryetari i Eagles Simon Jordan – me këshillën e shefit të atëhershëm të Irons Harry Redknapp – futi një klauzolë në kontratën e qendërmbrojtësit.

Klauzola përcaktonte që Ruddock duhej të qëndronte në një ‘peshë të rekomanduar’ prej 99.8 kg, dhe se ai do të gjobitej nëse e kalonte këtë shumë.

Jordan shkroi në autobiografinë e tij: “Duke iu afruar West Hamit zbulova se ai ishte një transferim falas, megjithëse ai kishte një pagë të madhe – e cila nuk ishte e vetmja gjë me peshë për të. Harry Redknapp, menaxheri i West Hamit në atë kohë, më tha për të vënë në një klauzolë të peshës”.

“Kështu që vendosa të vendos një dënim prej 10 për qind të kontratës që po propozonim t’i ofrojmë atij nëse ai do të ishte mbi peshën e rekomanduar prej 99.8 kg, e cila nga rruga ishte akoma e madhe”.

Ruddock me sa duket goditi me jo më pak se tetë gjoba.

Stefan Schwarzit iu ndalua udhëtimi në hapësirë

Sunderland nënshkroi Stefan Schwarzin për 4 milionë funte përsëri në vitin 1999, me suedezin që vendosi një marrëveshje standarde katërvjeçare … me disa shprehje të vogla: “Udhëtimet në hapësirë ​​do të shkëpusnin kontratën”.

Shefi ekzekutiv i Sunderlandit në atë kohë, John Fickling shpjegoi në BBC Radio 5 Live, duke thënë: “Një nga këshilltarët e Schwarz-it, me të vërtetë, ka marrë një nga vendet në fluturimet në hapësirë”.

“Dhe ne ishim të shqetësuar se ai mund të dëshironte të merrte Stefan së bashku me të. Kështu që ne menduam se më mirë t’i bënim gjërat të lidhura tani sesa në kohën e fluturimit”.

“Ishte një kërkesë e arsyeshme. Ne normalisht do të merrnim mbulim sigurimi për lojtarin gjatë gjithë kohëzgjatjes së kontratës së tij. Dhe si shumë politika sigurimi ka përjashtime të caktuara, të tilla si aktivitete të rrezikshme”.

Çfarë ka për darkë Rolf-Christel Guie-Mien?

Nuk janë vetëm klubet që bëjnë kërkesa të pazakonta për kontratë, siç dëshmoi Rolf-Christel Guie-Mien kur nënshkroi për Eintracht Frankfurt nga Karlsruher në vitin 1999.

Mesfushori nuk ishte tifoz i gatimit të gruas së tij, dhe kështu kërkoi që klubi gjerman të përfshinte një klauzolë në kontratën e tij që do t’i shihte ata të paguanin që ajo të kishte kurs kuzhine.

Guie-Mien kaloi tre vjet me Eintracht Frankfurt, kështu që duket se ai e fitoi dëshirën e tij.

Stig Inge Bjornebye ndalohet të skijoj

Stig Inge Bjornebye ishte një skiator i etur, pasi u rrit në Norvegji.

Skijimi ishte një pasion që ai trashëgoi nga babai i tij, Jo Inge, i cili garoi në Lojërat Olimpike Dimërore 1968 në Grenoble dhe Lojërat Olimpike Dimërore 1972 në Japoni, shkruan Telegrafi.

Por, Liverpooli shpejt ndaloi çdo argëtim të bazuar në dëborë kur Bjornebye nënshkroi për klubin e Anfield në vitin1992, me një klauzolë në kontratën e tij që e pengonte atë të bënte ski.

Liverpool banned Stig Inge Bjornebye from hitting the slopes

Spencer Prior dhe testikujt e deleve

Kur Spencer Prior nënshkroi për Cardiffin nga Manchester City në vitin 2001 një klauzolë e çuditshme u fut në kontratën e tij që kërkonte që ai të “hante testikuj deleje”.

Atëherë kryetari i Cardiffit, Sam Sammam shpjegoi në atë kohë: “Është e thjeshtë. Me Spencer që nuk është i Uellsit, ai duhet t’u dëshmojë njerëzve të Uellsit se e kupton vendin – atëherë ai mund të bëhet një udhëheqës i vërtetë”, ka thënë më tej ai. /Telegrafi/