Khabib Nurmagomedov thuhet se ka rënë dakord të dalë nga pensionimi për një kthim shokues në UFC, sipas luftëtarit brazilian dhe shokut të tij Rafael dos Anjos.

Pas vdekjes së babait dhe mentorit të tij, ish-kampioni i peshave të lehta njoftoi në tetor se ai nuk do të garonte përsëri pasi mori një fitore ndaj Justin Gaethje, e cila e çoi atë në një rekord 29-0.

Dana White kishte luftuar shumë për ta bindur atë që të mos pensionohej, por konfirmoi në fillim të këtij viti se luftëtari nga Dagestani synon të mbajë premtimin që i bëri nënës së tij.

Dana White shuan shpresat e tifozëve, konfirmon pensionimin e përhershëm të Khabib Nurmagomedov nga UFC Dana White shuan shpresat e tifozëve, konfirmon pensionimin e përhershëm të Khabib Nurmagomedov nga UFC

Sidoqoftë, Dos Anjos pretendon se Khabib do të kthehet në oktogon për t’u përballur me të në një betejë të ish-mbretërve të peshave të lehta.

Braziliani shpërndau lajmin në Twitter dhe tha se lufta varet nga fakti nëse ai mposht Islam Makhachev, një meç që ai pretendon se është vendosur për datën 30 tetor në Abu Dhabi.

Pas fitores së tij të fundit me nënshtrim ndaj Thiago Moises, Makhachev tani është ngjitur në vendin e pestë në renditjen e peshave të lehta UFC.

Ndryshe, Dos Anjos dhe Khabib luftuan në prill të vitit2014 dhe ishte ky i fundit që fitoi me vendim unanim.

Por, Ali Abdelaziz, i cili përfaqëson të dy, Khabib dhe Makhachev, pretendon se nuk ka asnjë të vërtetë për komentet e brazilianit në lidhje me një betejë të rënë dakord dhe bisedat e Khabib që po përgatitet vetë për një kthim.

Lufta e fundit e Dos Anjos ishte ndaj Paul Felder në nëntor të vitit 2020 në Las Vegas. /Telegrafi/