LAJMI I FUNDIT:

Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Futbollistët shqiptarë në vitet e fundit kanë fituar respekt në kampionatet kryesore evropiane, duke luajtur në nivel të lartë në klubet që përfaqësojnë.

Telegrafi ka nxjerr pagat bruto të lojtarëve shqiptarë në vit, të bazuar në ueb faqes ‘Capology’, që është e specializuar për kontratat e futbollistëve.


Në vendin e parë, siç pritej është ylli i Chigaco Fire, Xherdan Shaqiri, i cili paguhet 6.7 milionë euro në vit.

Pas tij vjen Vedat Muriqi, sulmuesi i Mallorcas në Spanjë me një pagë rreth 4.5 milionë euro.

Granit Xhaka që u largua nga Arsenali këtë vit për të luajtur në Bundesliga te Bayer Leverkusen, ka një pagë bruto rreth 4.2 milionë euro në vit.

Tre mbrojtës që luajnë në Seria A, janë pjesë e kësaj liste. Bëhet fjalë për Elseid Hysaj, Marash Kumbullën dhe Amir Rrahmanin.

Elseid Hysaj (Lazio) paguhet 3.7 milionë euro, pas tij vjen Marash Kumbulla (Roma) 3.3 milionë euro, ndërsa kapiteni i Kosovës, Amir Rrahmani (Napoli ) ka pagë bruto në vlerë 3.2 milionë euro në vit.

Me paga mjaftë të mira janë edhe dyshja shqiptare e Besiktasit, Milot Rashica dhe Ernest Muçi që paguhen nga 3 milionë euro neto në sezon.

Armando Broja me kontratën e tij te Chelsea paguhet 2.4 milionë euro në vit.

I fundit që mbyll top 10-shin është Enis Bardhi i Trabzonspor me një pagë prej 2.1 milionë euro në vit.

Paga mbi 1.5 milionë euro në vit kanë Ardian Ismajlin, Nedim Bajramin dhe Thomas Strakosha. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

“Nuk e dua më as edhe një euro nga ta, dua të largohem” – Luis Alblerto shpall divorcin para kohe me Lazion

Serie A
“Ne e dimë që mund të bëjmë histori, do të bëjmë çmos që të festojmë titullin” - Xhaka mesazh tifozëve para ndeshjes mes Werderin

“Ne e dimë që mund të bëjmë histori, do të bëjmë çmos që të festojmë titullin” - Xhaka mesazh tifozëve para ndeshjes mes Werderin

Bundesliga

"Nesër do të shënoj tre gola" – kujtohet historia ikonike e Cristiano Ronaldos për ndeshjen ndaj Wolfsburg

Liga e Kampionëve
Përgjigja brilante e Mike Tyson kur u pyet se kush do të fitonte duelin mes tij dhe Muhamed Ali

Përgjigja brilante e Mike Tyson kur u pyet se kush do të fitonte duelin mes tij dhe Muhamed Ali

Boks
Tifozët e Monterreyt kërcejnë mbi fanellën e Leo Messit pasi Inter Miami u eliminua

Tifozët e Monterreyt kërcejnë mbi fanellën e Leo Messit pasi Inter Miami u eliminua

Ligat tjera
“Juventusi t’ia jap fanellën me numrin 10-të” – Del Piero bekon si pasardhës të tij Yildizin

“Juventusi t’ia jap fanellën me numrin 10-të” – Del Piero bekon si pasardhës të tij Yildizin

Serie A
Kalo në kategori