Prodhimi i filmit është një biznes i ndërlikuar, ku planet mund të prishen në rrudhat e një syri. Sot jemi mësuar ta shohim Johnny Depp si kapiten Jack Sparrow dhe mezi mund ta imagjinonim Hugh Jackman të marrë këtë rol. Sidoqoftë, ai ishte zgjedhja e parë e skenaristit për Pirates of the Caribbean.

Reklama

Bright Side filluan një ‘hetimim’ për të kuptuar se cilat role të tjera të famshme u krijuan fillimisht për aktorë ose aktore të ndryshme. Këtu u përpoqëm të imagjinonim se si do të dukeshin filmat tanë të preferuar nëse personazhi kryesor do të portretizohej nga një aktor ose aktore tjetër.

Reklama

Le të hedhim një vështrim.

1. Emma Watson si Cinderella

Emma Watson ka pasur mjaft personazhe të shquara në karrierën e saj. Pak e dinim se Hirushja mund të bëhej një pjesë e portofolit të saj së bashku me Belle nga Beauty and The Beast dhe Hermione Granger nga Harry Potter. Watson ishte ndër kandidatët kryesorë, por e hoqi punën sepse Hirushja “nuk u rezonua me të” sa duhet.

Reklama

2. Anne Hathaway si Alice in Wonderland

Edhe pse Anne Hathaway në të vërtetë luajti në Alice e Tim Burton në Wonderland si ‘Mbretëresha e Bardhë’, ajo nuk ishte pjesa që ajo pretendoi fillimisht. Anës iu ofrua shansi të luante vetë Alice, por ajo nuk pranoi të thoshte se ajo kishte pasur mjaft për të portretizuar princeshat me pamje të mirë (duke iu referuar personazhit të saj të famshëm Mia nga The Princess Diaries).

Reklama

3. Leonardo DiCaprio si Max from Hocus Pocus

Kthehu në vitet 1990 DiCaprio sapo filloi karrierën e tij. Roli i Max në fantazinë e Disney, Hocus Pocus mund të bëhej xhirimi i tij i madh, por ai preferoi të shkonte për dramën What’s Eating Gilbert Grape përkundër shpërblimit shumë më të madh financiar që ofroi Disney.

Reklama

Duket sikur ishte zgjedhja e duhur, sepse ajo pjesë i solli atij nominimin e tij të parë për Oskar. Gjërat nuk shkuan aq mirë për Omri Katz, i cili, e portretizoi Maksin në fund: ai e mbaroi karrierën e tij të aktrimit në 2002.

Reklama

4. Hugh Jackman si Captain Jack Sparrow

Shkrimtari i skenarit origjinal, Stuart Beattie, rrëfeu se po krijonte personazhin e kapiten Sparrow me Hugh Jackman. Sidoqoftë, në vitin 2003 ylli i X-Men nuk ishte mjaft i famshëm për rolin, kështu që ekuipazhi Disney zgjodhi për Depp.

Zgjedhja doli të jetë e suksesshme: falë Johnny Depp një film që duhej të ishte vetëm një film, u bë një ekskluzivitet.

5. Ian McKellen si Professor Dumbledore

Ian McKellen u afrua për rolin e profesor Dumbledore pasi Richard Harris, i cili fillimisht portretizoi drejtorin e Hogwarts në dy filmat e parë të ekskluzivitetit të Harry Potter, ndërroi jetë në 2002.

Reklama
Reklama

Sidoqoftë, McKellen e hodhi poshtë ofertën, duke thënë se Harris kurrë nuk e kishte vlerësuar atë si aktor. Sipas yllit të Lord of the Rings, ai thjesht nuk mund ta merrte përsipër pjesën nga një koleg që nuk e pranoi.

6. John Travolta si Forrest Gump

Roli që e bëri Tom Hanks një yll të madh fillimisht iu ofrua John Travolta, i cili ishte në kulmin e popullaritetit të tij në atë kohë. Travolta hodhi poshtë pjesën, sidoqoftë, për tu paraqitur në Fiction Pulp të Quentin Tarantino. Pas këtij filmi karriera e Travolta pati rënie të mëdha, ndërsa Hanks mori Oskarin e tij të dytë si “Best Actor for this performance”, (Aktori më i mirë për këtë shfaqje).

Reklama

7. Matt Damon si Avatar

Reklama

Në një intervistë të kohëve të fundit, Matt Damon i befasoi fansat e tij me një zbulim tronditës: James Cameron, krijuesi i Avatar, dëshironte që ai të luante në filmin e tij fantastik shkencor. Jo vetëm që regjisori i ofroi rolin, por ai gjithashtu propozoi dhjetë përqind të fitimeve të filmit, të cilat, sipas kutisë së arkës, tani do të vlerësonin të ishin deri në 280 milionë dollarë.

Në fund të fundit, pendimi i vetëm i Damon është që ai humbi mundësinë për të punuar me James Cameron.

8. Dana Delaney si Carrie Bradshaw

Në ditët e sotme është e vështirë të imagjinohet ndokush përveç Sarah Jessica Parker si Carrie Bradshaw, por në kohën e fillimit të projektit Dana Delany konsiderohej për pjesën. Aktorja, megjithatë, nuk pranoi rolin.

Reklama
Reklama

9. Jack Nicholson si Michael Corleone

Jack Nicholson ka portretizuar mjaft personazhe të shquara në jetën e tij dhe Michael Corleone ka mundur të jetë njëri prej tyre. Por, nuk funksionoi për shkak të besëtytnive të aktorit. Siç zbuloi shumë vite më vonë, ai nuk pranoi rolin sepse në atë kohë ai besonte se personazhet e kombësive të caktuara duhej të luheshin vetëm nga aktorë të atij nacionaliteti. Është mirë për Nicholson që pikëpamjet e tij kanë ndryshuar.

10. Will Smith si Neo

Është e vështirë të besosh por Will Smith mund të ishte ai që pasqyronte mijëra plumba dhe fluturonte mbi Matrix. Sidoqoftë, ai e hodhi poshtë rolin për të marrë pjesë në filmin ‘Wild Wild West’ dhe pranoi disa kohë më pas se ishte vendimi i duhur. Atëherë ai nuk mund ta vlerësonte konceptin e The Matrix dhe ishte plotësisht i sigurt se do ta kishte ngatërruar atë.

Reklama
Reklama

11. Mel Gibson si Maximus

Portretizimi i Russel Crowe i gladiatorit Maximus i solli atij Oskarin e tij të parë (dhe të vetëm). Megjithatë, ai ishte afër humbjes së shansit, sepse fillimisht roli iu ofrua Mel Gibson. Gibson e refuzoi atë, pasi ndjeu se nuk ishte mosha e duhur për pjesën.

12. Shiloh Jolie-Pitt si Aurora

Pas themelimit të kastës së Maleficent pesë vite me parë, Angelina Jolie ia ka ofruar rolin e Aurorës vajzës së saj, Shiloh. Por, sipas aktores, ajo nuk ishte aspak e interesuar për mundësinë dhe iu duk tejet qesharake. Në fund të fundit, roli i shkoi Elle Fanning.

Reklama

13. Al Pacino si Edward Lewis in Pretty Woman

Para se Richard Gere të magjepste të gjithë botën si Edward Lewis, roli u konsiderua për Al Pacino. Aktori italian lexoi skenarin dhe madje bëri një lexim të fundit me Julia Roberts, por në fund nuk pranoi të merrte pjesën.

Reklama

Krijuesit pohojnë se do të kishte qenë një film krejtësisht tjetër nëse Al Pacino do të linte rolin në fund të fundit.

14. Charlie Hunnam si Christian Grey

Christian Grey nga ‘Fifty Shades of Grey’ e bëri Jamie Dornan një super-yll. Pak e dinim se roli iu ofrua për herë të parë Charlie Hunnam. Për fat të keq, për shkak të planifikimit të konflikteve, Hunnami duhej të tërhiqej. Ai ende e përshkruan atë si një përvojë marramendëse, por atëherë ai kishte bërë marrëveshje me mikun e tij Guillermo del Toro dhe nuk mund ta prishte premtimin e tij. /Telegrafi/