Porto dhe Sporting Lisbona luajtën baraz 2-2 të premten mbrëma dhe në vërshëllimen e plotë, të dyja palët u përplasën fizikisht me katër lojtarë të përjashtuar.

Reklama

Ishte një ndeshje dramatike në Estadio do Dragao teksa Porto u rikthye nga 2-0 për të fituar një pikë jetike.

Sebastian Coates ishte përjashtuar me karton të kuq në fillim të pjesës së dytë, por drama e vërtetë filloi pikërisht nga fundi i takimit dhe natyrisht, Pepe ishte në mes të saj.

Image Credit: BT Sport

Mbrojtësi i Portos u rrëzua në zonë pasi u kap nga Joao Palhinha.

Loja vazhdoi ndërsa Pepe mbeti në tokë, por sapo gjyqtari ndaloi lojën, filloi kaosi.

Reklama

Një përleshje prej 40 personave, e cila përfshinte edhe disa nga lojtarët, vazhdoi për më shumë se pesë minuta.

Reklama
Pepe flet për ardhjen e tij në Evropë dhe kushtet që kishte: Unë kisha vetëm pesë euro, duhej të vendosja nëse do të haja ushqim apo të telefonoja nënën Pepe flet për ardhjen e tij në Evropë dhe kushtet që kishte: Unë kisha vetëm pesë euro, duhej të vendosja nëse do të haja ushqim apo të telefonoja nënën

Zëvendësuesit madje u futën në fushë –  për t’u përfshirë edhe trajnerët, që u detyruan të qetësonin të gjithë.

Mesfushori i Portos, Otavio, u shfaq duke i thënë mbrojtësit të Sportingut, Matheus Reis që të ‘hynte brenda’ dhe të vazhdonte grindjen e tyre.

Reis ishte një lojtar që dukej se ishte në shënjestër të përleshjes, duke u shtyrë me forcë.

Kur gjithçka u tha dhe u bë, katër lojtarët e përjashtuar ishin Pepe, Agustin Marchesin, Palhinha dhe Bruno Tabata.

Porto mbetet gjashtë pikë përpara Sportingut në tabelën e ligës dhe është ende i pamposhtur në ligë këtë sezon. /Telegrafi/