Katalunasit pushtojnë Madridin, Barcelona vazhdon si e pamposhtur në La Liga (Video)

during the La Liga match between Real Madrid and Barcelona at Estadio Santiago Bernabeu on December 23, 2017 in Madrid, Spain.

Barcelona ka arritur ta fitojë ‘El Clasico’-n numër 270 në histori të kësaj përballje.

Katalunasit kanë mposhtur si mysafir Real Madridin me rezultat të pastër 3-0 për të vazhduar si të pamposhtur në La Liga.

Vetëm pas tre minutave lojë, ‘Los Blancos’, gjetën golin e parë në këtë ndeshje me Cristiano Ronaldon, por që u anulua nga gjyqtarët për shkak të pozitës jashtë loje.

Kampionët e Evropës u treguan të rrezikshëm edhe në minutën e 10-të, kur Ronaldo nuk arriti të godiste mirë e topi që po shkonte në drejtim të Carvajal në fund e largoi Iniesta në këndore.

Kartoni i parë i verdh erdhi në minutën e 18-të për mbrojtësin belg Thomas Vermaelen i cili ndali Luka Modricin që ishte nisur në një kundërsulm të shpejtë.

Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi duke u përshëndetur para takimit (Foto /Getty Images)

Rasti i parë i rrezikshëm për kryesuesit e La Ligas erdhi nga Lionel Messi, kur u shërbye mirë nga Paulinho por u bllokua nga mbrojtja kundërshtare goditja e tij.

Pasi kaluan gjysmë ore lojë, Keylor Navas i vendasve bëri një ndërhyrje spektakolare pas goditjes së Paulinhos duke i mohuar golin brazilianit.

Vetëm një minutë më vonë, futbollisti më i mirë në botë për vitin që po lëmë pas, Cristiano Ronaldo depërtoi bukur në zonë dhe goditi fuqishëm, por Ter Stegen intervenoi në mënyrë fantastike duke mbetur rezultati 0-0.

(Foto /Getty Images)

Braziliani Paulinho u tregua edhe njëherë i rrezikshëm në minutën e 39-të kur goditi bukur me kokë por intervenoi edhe njëherë në mënyrë të mrekullueshme Keylor Navas.

Në aksionin vijues, Barcelona përsëri u tregua e rrezikshme kur një harkim të rrezikshëm nga Sergi Roberto e largoi Sergio Ramos.

Tre minuta para fundit të ndeshjes, një tjetër rast i rrezikshëm për madrilenët, kur pas harkimit të Marcelos, Benzema tentoi me kokë por për fat të mirë të mysafirëve topi goditi vetëm shtyllën pingule.

Me rezultatin e barabartë 0-0 përfunduan 45 minutat e para të kësaj super sfide.

Pjesa e dytë nisi në mënyrë të mrekullueshme për Barcelonën të cilët edhe gjetën golin e epërsisë.
Ivan Rakitic depërtoi mjaftë mirë në sulm duke shërbyer Sergi Roberton e ky i fundit asistoi për mrekulli tek Luis Suarez i cili shënoi për 0-1 në minutën e 54.

Luis Suarez duke festuar golin e parë në këtë sfidë (Foto/Getty Images)

Reali tentoi të kthehej në lojë por një gjëje të tillë nuk ia arritën.

Në minutën e 64-të, kur topi ishte duke shkuar drejt portës, Dani Carvajal i Real Madridit e ndali atë me dorë.

Gjyqtari akordoi penallti dhe e largoi nga ndeshja me karton të kuq reprezentuesin spanjoll.

I saktë nga pika e bardhë ishte Lionel Messi që shënoi golin e 25-të në histori të ‘El Clasico’-s, ndërsa të 15-tin këtë edicion në La Liga.

Festa e Lionel Messit pas golit të dytë të shënuar (Foto/Getty Images)

Gareth Bale i inkuadruar në pjesën e dytë pati një rast të mirë shënimi por Ter Stegen u tregua i zoti duke pritur goditjen e tij.

Në minutën e 80-të, Nelson Semedo depërtoi bukur në zonë duke goditur por që ishte i pasaktë.

Krejt në fund të ndeshjes, ishte zëvendësuesi Aleix Vidal që shënoi për rezultatin përfundimtar Real Madrid – Barcelona 0-3.

Pas kësaj fitore, Barcelona vazhdon të mbetet në krye të La Ligas me 45 pikë të grumbulluara 14 më shumë se Real Madridi në pozitën e katërt por që kanë një ndeshje më pak të zhvilluar.

Në ndeshjen e radhës Barcelona do të jetë nikoqire e Levantes në ‘Camp Nou’, ndërsa Real Madridi do të ketë një udhëtim të vështirë te Celta Vigo. /Telegrafi/

A u vodh Barcelona në El Clasico? Cafu deklarohet shkurt dhe qartë

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

"Ish-gjyqtari më i pasur në botë", është pronari i dy super bizneseve dhe ka pasuri neto më shumë se Mike Tyson

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Liverpooli përpilon listën zyrtare prej tre emrave për të zëvendësuar Kloppin pas largimit