Stuani, Krzysztof Piatek, Alcacer , Hazard … janë lojtarët kryesorë në La Liga, Serie A, Bundesliga dhe Ligën Premier në këtë fillim edicioni.

Këta janë emra të papritur të cilët janë duke i tejkaluar kandidatët e zakonshëm.

Në një ligë ku luajnë Messi, Griezmann, Luis Suarez, Bale, Diego Costa, Benzema etj, është Stuani i cili është golashënuesi më i mirë me tetë gola në tetë ndeshje.

32-vjeçari është një golashënues i provuar pasi shënoi 21 herë edhe sezonin e kaluar.

Stuani arriti në Spanjë në vitin 2009, duke u bashkuar me Albacete në divizionin e dytë.

I dyta në listën është Andre Silva i Sevillas.

Ai shënoi një het-trik në debutimin e tij kundër Rayo Vallecano, dhe vazhdoi me gola ndaj Real Madridit, Levantes dhe Eibarit.

Top-shënuesit në La Liga

Në Itali fjalën kryesore është duke e thënë Krzysztof Piatek, i cili ka ardhur këtë edicion në Serie A  te Genoa për katër milionë euro.

Ai ka shënuar nëntë gola në shtatë ndeshje duke lënë pas emra si Ronaldo e Insigne.

Top-shënuesit në Serie A

Alcacer ka shpëtuar prej se është larguar nga Barcelona duke u kthyer në top sulmues të Bundesligas me gjashtë gola.

Por këto gjashtë gola ai i ka shënuar në vetëm 81 minuta lojë.

Një het-trik kundër Augsburg, dy gola ndaj Bayer Leverkusen dhe një tjetër kundër Eintracht.

Top-shënuesit në Bundesliga

Në Angli është Hazard, ai që e dikton ritmin.

Ai ka gjashtë gola dhe është para Kane dhe Aguero të cilët kanë nga dy më pak. /Telegrafi/

Top-shënuesit në Ligën Premier