LAJMI I FUNDIT:

Kanadaja përballet me një kërcënim në rritje nga sulmet kibernetike, thotë ministrja e mbrojtjes

Kanadaja përballet me një kërcënim në rritje nga sulmet kibernetike, thotë ministrja e mbrojtjes
Ministrja e Mbrojtjes e Kanadasë, Anita Anand - Foto: Reuters

Ministrja kanadeze e Mbrojtjes Anita Anand tha të shtunën se infrastruktura kritike e vendit po shënjestrohej gjithnjë e më shumë nga sulmet kibernetike, duke paraqitur një kërcënim të rëndësishëm për ekonominë e prodhuesit të katërt më të madh të naftës së papërpunuar në botë.

Reklama

Departamenti Amerikan i Shtetit paralajmëroi muajin e kaluar se Kina ishte e aftë të nisë sulme kibernetike kundër tubacioneve të naftës dhe gazit dhe sistemeve hekurudhore, pasi studiuesit zbuluan se një grup hakerësh kinez kishte qenë duke spiunuar në rrjete të tilla.

Në një intervistë në margjinat e një samiti të sigurisë aziatike në Singapor, Anand deklaroi se kishte pasur një rritje të sulmeve kibernetike në të gjithë Amerikën e Veriut, megjithëse ajo nuk ia atribuoi sulmet ndonjë akteri të sponsorizuar nga shteti, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

“Ne kemi parë sulme në infrastrukturën kritike në vendin tonë dhe jemi shumë të ndërgjegjshëm për të këshilluar organizatat dhe kompanitë kanadeze që të marrin masa zbutëse,” tha Anand.

“Rreziqet mund të jenë të mëdha për ekonominë dhe sistemet tona që mbrojnë jetën e qytetarëve tanë”, shtoi ajo. /Telegrafi/