LAJMI I FUNDIT:

Japonia do të kufizojë eksportet e pajisjeve të prodhimit të çipave, ndërsa përputhet me kufizimet e SHBA-së ndaj Kinës

Japonia do të kufizojë eksportet e pajisjeve të prodhimit të çipave, ndërsa përputhet me kufizimet e SHBA-së ndaj Kinës

Qeveria japoneze deklaroi se do të kufizojë eksportin e 23 llojeve të pajisjeve për prodhimin e gjysmëpërçuesve, duke harmonizuar kontrollet e saj të tregtisë së teknologjisë me një shtytje të SHBA për të frenuar aftësinë e Kinës për të prodhuar çipa të avancuar.

Reklama

Japonia, shtëpia e prodhuesve të mëdhenj globalë të pajisjeve të çipave si Nikon Corp dhe Tokyo Electron Ltd, nuk e specifikoi Kinën si objektivin e masave, duke thënë se prodhuesit e pajisjeve do të duhet të kërkojnë leje eksporti për të gjitha rajonet.

“Ne po e përmbushim përgjegjësinë tonë si një komb i teknologjisë në kontributin e paqes dhe stabilitetit ndërkombëtarë”, deklaroi në një konferencë për media Yasutoshi Nishimura, ministër për Ekonomi, Tregti dhe Industri, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

Shteti aziatik dëshiron që ta ndalojë përdorimin e teknologjisë së avancuar për qëllime ushtarake, dhe nuk ka në mendje një vend specifik me masat, tha ai.

Por vendimi i Japonisë, shihet si një fitore e madhe diplomatike nga administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, administratë kjo e cila në muajin tetor doli me njoftim mbi kufizimet gjithëpërfshirëse mbi qasjen e Kinës në teknologjinë amerikane të prodhimit të çipave, në mënyrë që të ngadalësojë avancimin e saj në teknologji dhe ushtri.

Pa bashkëpunimin e “peshave të rënda” të industrisë, Japonisë dhe Holandës, masat e SHBA-së do të ishin joefektive dhe kompanitë e saj do të përballeshin me një disavantazh konkurrues.

Japonia dhe Holanda në janar ranë dakord të bashkohen me SHBA-në në kufizimin e eksporteve të pajisjeve në Kinë që mund të përdoren për të prodhuar çipa nën 14 nanometër, por nuk e shpallën paktin për të shmangur provokimin e Kinës, kishin bërë të ditur më herët burimet e Reuters.

Kina, e cila ka akuzuar SHBA-në se është një “hegjemoni e teknologjisë” për shkak të kufizimeve të saj të eksportit, i kërkoi Holandës “të mos ndjekë masat e kontrollit të eksportit të vendosura nga disa vende të caktuara”. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Apple me një tjetër prezantim madhor në WDCC: Mac Pro dhe Mac Studio me çipin M2 Ultra

Apple me një tjetër prezantim madhor në WDCC: Mac Pro dhe Mac Studio me çipin M2 Ultra

Teknologji
Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Teknologji
Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Teknologji
Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Teknologji
Taksitë fluturuese në Izrael filluan me fluturime testuese për pasagjerët

Taksitë fluturuese në Izrael filluan me fluturime testuese për pasagjerët

Teknologji
Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

Teknologji
Kalo në kategori