LAJMI I FUNDIT:

Jack Grealish shpjegon pse EURO 2024 është ‘koha e përsosur’ për Anglinë për të fituar një trofe

Jack Grealish shpjegon pse EURO 2024 është ‘koha e përsosur’ për Anglinë për të fituar një trofe

Jack Grealish ka thënë se talenti që ka në dispozicion Anglia i vendos ata ndër favoritët kryesor për të fituar EURO 2024 që do të mbahet në Gjermani.

Gareth Southgate iu ka dhënë mundësinë një morie talentësh që kur mori drejtimin e ekipit kombëtar nga Sam Allardyce në vitin 2016, por ende nuk i ka dhënë fund pritjes së gjatë të “Tre Luanëve” për të fituar një trofe.

Anglia ishte shumë afër triumfit në edicionin e kaluar të EURO-s por humbën në finale pasi u mposhtën me penallti nga Italia.

Megjithatë, anësori i Manchester Cityt, Grealish ka zbuluar se skuadra beson se ka atë që duhet për të sjellë trofe në shtëpi.

Në një intervistë për The Times, ai u shpreh: “Ne mendojmë se tani është koha e përsosur për të pasur sukses. Ju shikoni talentin që kemi , Harry Kane, Jude Bellingham, [Bukayo] Saka, [Phil] Foden, [Marcus] Rashford, Declan Rice, të gjithë”.

“Këta lojtarë, është thjesht e pabesueshme. Mbrojtësit gjithashtu. Kyle Walker, ai është tani; 33? I thashë atij një ditë më parë, “Shoku, mendoj se ky është version yt më i mirë që kam parë ndonjëherë”.

Përpjekjet e Anglisë për të fituar trofe më herët nuk kanë pasur sukses për shkak të mungesës së kohezionit të skuadrës , ‘brezi i artë’ i 2006 ishte një shembull  ideal për ta dëshmuar këtë, por Grealish vuri në dukje humbjen e fundit të klubit të tij ndaj Arsenalit si shkak për optimizëm në këtë drejtim.

“Ne u mposhtëm nga Arsenali, por përkundër kësaj unë vij të nesërmen këtu dhe qëndroj me Declan Rice pasi ai është një nga miqtë e mi më të mirë. Kjo është bukuria e saj. Më herët kam dëgjuar se disa prej tyre [si Rio Ferdinand] hoshin se kishin një skuadër kaq të talentuar, por nuk e di nëse ata me të vërtetë kishin raporte të mira me njëri-tjetrin”, përfundoi Grealish.

Anglia duhet ta mposht Italinë të martën mbrëma në “Wembley” në mënyrë që të vulosë vendin e saj në Gjermani./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Përfaqësueset
Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

La Liga
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Përfaqësueset
Kalo në kategori