Pasja e një rutine të caktuar në mëngjes mund të jetë një zakon për shumëkë, madje edhe për miliarderët. Për shembull, të dy si Jeff Bezos dhe Warren Buffett i japin përparësi “zgjatjes së orarit të gjumit”, kurse Oprah dhe Jack Dorsey meditojnë dhe ushtrojnë para se të fillojnë ditët e tyre.

Mëngjesi i Oprah është shumë i larmishëm. Gjëja e parë që bën kur të zgjohet në orën shtatë është të lajë dhëmbët para se të marrë pesë qentë e saj për një shëtitje. Ndërsa pret që kafja e saj të jetë gati, ajo lexon diçka nga shkrimet e saj ‘365 Gattered Truths’. Më tej, ajo mediton e ndjekur nga një orë stërvitje e gjatë në kodrat e oborrit të saj të shtëpisë.

Reklama
Reklama

Mëngjesi i Elon Musk nuk është aq i qetë sa i Oprah-ut. Ai gjithashtu zgjohet në shtatë, por merret më shumë me bizneset e tij. Elon kalon gjysmë ore duke lexuar dhe duke iu përgjigjur me e-mail të gjithë atyre që e kanë kontaktuar. Ai thotë se është shumë i zënë për mëngjes. Pasi dërgoi pesë djemtë e tij në shkollë, ai bën dushe, pastaj drejtohet për në punë. Duket mirë për dikë që punon deri në 120 orë në javë, transmeton Telegrafi.

Themeluesi i Twitter, Jack Dorsey, thotë se ngrihet nga shtrati në 5 të mëngjesit. Ai mediton për 30 minuta dhe më pas përfundon një stërvitje shtatë minutëshe tri herë. Pas kësaj, ai ka kafen e tij të mëngjesit dhe më pas fillon punën.

Reklama
Reklama

Warren Buffett pëlqen të flejë. Ai thotë se zakonisht fle plotë tetë orë në natë. Ai thuhet se zgjohet në 6:45 të mëngjesit dhe fillon ditën e tij duke lexuar gazeta si Wall Street Journal dhe USA Today.

Jeff Bezos gjithashtu vlerëson gjumin e tij. Ai thotë se kjo i jep atij një përparësi. Sidoqoftë, Bezos thuhet se zgjohet natyrshëm, pa një alarm. Atij i pëlqen të mbajë takime me shkallë të lartë të inteligjencës në mëngjes para drekës, idealisht në orën 10 të mëngjesit.

Bill Gates e fillon ditën e tij me ushtrime. New York Times raportoi se Gates do të kalonte një orë në rutine ndërsa shikonte DVD edukative. Ai thotë se i pëlqen drithërat Cocoa Puffs por gruaja e tij, Melinda, thotë se nuk ha mëngjes.

Reklama
Reklama

Shumë prej nesh nuk mund ta imagjinojnë një mëngjes pa kafe, por Sara Blakely mundet. Themeluesja e Spanx thotë se ajo kurrë nuk ka pirë një filxhan kafe. Në vend të kësaj, ajo pi një ‘smoothie’ të bërë nga manaferrat e egra dhe të ngrira, qershi të errët, lakër jeshile, hurma, kanellë, spinaq, cilantro, nenexhik të freskët, limon, ujë, akull, fara çia dhe arra. Blakely gjithashtu përpiqet të ketë një seancë yoga në 6:30 para mëngjesit para se të marrë fëmijët e saj dhe t’i dërgojë në shkollë.

Mark Zuckerberg i qëndron besnik markës së tij. Gjëja e parë që bën është të kontrollojë telefonin e tij në shtrat.

Reklama

Mark Zuckerberg: “E para që bëj është të shikoj telefonin tim. Shikoj Facebook-un”.

Reklama

Ai merr telefonin për të parë se çfarë po ndodh në botë. Ai pastaj shikon dhe i kontrollon mesazhet dhe pastaj shikon edhe në Messenger dhe WhatsApp.

Ai gjithashtu thotë se nuk i pëlqen të harxhojë kohë për gjëra të vogla, prandaj vesh pothuajse të njëjtën veshje çdo ditë. /Telegrafi/