LAJMI I FUNDIT:

Izraeli rrënon qendrën e karantinës në Bregun Perëndimor

Izraeli rrënon qendrën e karantinës në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite rrënuan qendrën e karantinës në Bregun Perëndimor që u hap në kuadër të luftës kundër përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), raporton Anadolu Agency (AA).

Reklama

Qendra njëkatëshe e cila ishte vendosur në sipërfaqe prej 700 metrash katrorë në hyrje të qytetit El-Halil të Bregut Perendimor është rrëzuar me arsyetimin se nuk posedonte lejen e ndërtimit.

Palestinezi Raid Misvedde, i cili dhuroi tokën në të cilën u ndërtua qendra, tha se “shtetit okupues nuk i pëlqeu qendra, ndërtimi i së cilës filloi tre muaj më parë dhe e cila pritej të hapej së shpejti”.

Misvedde theksoi se Izraeli nuk ka probleme me luftën kundër COVID-19 dhe se vazhdon të shkelë të drejtat e palestinezëve.

Dëshmitarët okularë pohojnë se forcat izraelite, me të njëjtin pretekst, rrënuan shtëpinë e një palestinezi në qytetin Selfit, në veri të Bregut Perëndimor, e cila ishte në proces ndërtimi.

Forcat izraelite, nën pretekste të ndryshme, vazhdojnë të rrënojnë shtëpitë në Kudsin Lindor dhe Bregun Perëndimor.

Në vitin 1995, delegacionet palestineze dhe izraelite nënshkruan të ashtuquajturën “Marrëveshja e dytë të Oslos”, sipas së cilës Bregu Perëndimor i okupuar u nda në tri zona.

Zona “A” mbulon 18 për qind të territorit të Bregut Perëndimor dhe palestinezët kanë autoritet administrativ dhe sigurie. Zona “B” përbën 21 për qind të Bregut Perëndimor dhe është e ndarë në kompetenca administrative dhe të sigurisë. Zona e tretë dhe më e madhe “C” mbulon 61 për qind të

Bregut Perëndimor dhe është plotësisht nën kontrollin e Izraelit.
Burimet lokale pretendojnë se forcat izraelite rrënuan 521 shtëpi vetëm vitin e kaluar nën pretekstin se ato ishin ndërtuar në zonën “C” ose “nuk kishin lejet e nevojshme”.

Në trend Botë

Më shumë
Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Mali i Zi
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

Amerika
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Evropa
Kalo në kategori