LAJMI I FUNDIT:

Kërkohet që Izraeli të skualifikohet nga Eurovision 2024

Kërkohet që Izraeli të skualifikohet nga Eurovision 2024
Eurovision 2024

Organizatorët e Festivalit të Këngës në Eurovision janë nën presion në rritje për të përjashtuar Izraelin nga konkursi i këtij viti, pasi po zhvillon një luftë shkatërruese në Gaza.

Më shumë se 20 politikanë i kanë shkruar Bashkimit Evropian të Transmetuesve (EBU) të martën duke thënë se pjesëmarrja e Izraelit në konkurs “zbardh një regjim që po kryen spastrim etnik në Palestinë dhe po kryen krime lufte dhe gjenocid”.


Konkursi vjetor do të zhvillohet në maj në Malmo Arena të Suedisë pasi këngëtarja suedeze Loreen fitoi vitin e kaluar.

Politikanët pas letrës pranuan se EBU, e cila është një grup organizatash mediatike publike, dëshiron që Eurovisioni të mbetet një ngjarje jopolitike.

Të gjitha lajmet nga Eurovision
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Eurovision

“Pjesëmarrja e Izraelit është në kundërshtim të qartë me atë që EBU pretendon se përfaqëson, pasi ai dezinformon për Izraelin dhe fsheh sjelljen e tij gjenocidale”.

Prezantuesja e Izraelit në Eurovision

Tridhjetë e shtatë vende do të marrin pjesë këtë vit.

Izraeli u bë vendi i parë joevropian që mori pjesë në 1973 dhe priti ngjarjen në Tel Aviv në 2019. Hyrja në konkurs është e hapur për të gjithë anëtarët e EBU.

Përveç politikanëve evropianë, muzikantë në Suedi, artistë në Finlandë dhe protestues në Norvegji dhe Irlandë i kanë dërguar letra EBU-së duke u kërkuar transmetuesve publikë që të përjashtojnë Izraelin nga konkursi. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Filmi i ri i Netflix me Jessica Alba u kritikua ashpër nga shikuesit, duke e etiketuar të tmerrshëm

Filmi i ri i Netflix me Jessica Alba u kritikua ashpër nga shikuesit, duke e etiketuar të tmerrshëm

Magazina
Jennifer Lopez mahnit plot elegancë, në shfaqjen e Dior në Paris

Jennifer Lopez mahnit plot elegancë, në shfaqjen e Dior në Paris

Magazina
Sulmohet nga peshkaqeni dhe humb jetën aktori i

Sulmohet nga peshkaqeni dhe humb jetën aktori i "Piratëve të Karaibeve"

Magazina
Mozzik publikon mesazhet - i kishte shkruar Lotinës disa vite më parë

Mozzik publikon mesazhet - i kishte shkruar Lotinës disa vite më parë

Magazina
Xhensila Myrtezaj, Ardian Bujupi dhe Noizy sjellin këngën e re “Lamtumirë”

Xhensila Myrtezaj, Ardian Bujupi dhe Noizy sjellin këngën e re “Lamtumirë”

Magazina
Taylor Swift gëlltit përsëri një insekt gjatë performancës së saj në Londër, muaj pasi bëri të njëjtën gjë në Chigaco

Taylor Swift gëlltit përsëri një insekt gjatë performancës së saj në Londër, muaj pasi bëri të njëjtën gjë në Chigaco

Magazina
Kalo në kategori