LAJMI I FUNDIT:

Iu pengon një hero i Kosovës, mediat serbe me kërkesë absurde ndaj UEFA-s që ta dënojnë Mirlind Dakun

Iu pengon një hero i Kosovës, mediat serbe me kërkesë absurde ndaj UEFA-s që ta dënojnë Mirlind Dakun
Reklama

Mirlind Daku ka shënuar golin e parë me fanellën e Shqipërisë, në ndeshjen e dytë me kuqezinjtë.

Sulmuesi gjilanas realizoi ndaj Polonisë vetëm disa sekonda pasi u inkuadrua në fushë duke sjell një gëzim të jashtëzakonshëm në ‘Air Albania’ ku Shqipëria mori fitore 2-0.


Daku festoi duke hequr fanellën, derisa në shpindën e tij është një tatuazh i mrekullueshëm.

Festa e golit të Mirlind Dakut dhe tatuazhi i kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani - Katana
Lexo po ashtu Festa e golit të Mirlind Dakut dhe tatuazhi i kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani - Katana

25-vjeçari ka tatuazh këmbën e komandantit legjendar Agim Ramadani pasi theu kufirin shqiptaro-shqiptar.

Aty shkruan edhe ‘Katana 138’, pseudonimi i Agim Ramadanit dhe numri 138 që simbolizon brigadën që ai udhëhiqte.

Mediat e ndryshme në Serbi kanë raportuar se UEFA duhet ta dënoj Dakun, por gjithsesi këto do të mbesin vetëm pretendime të tyre pasi shtëpia më e madhe e futbollit evropian nuk mund ta dënoj sulmuesin shqiptar.

Madje gazeta serbe ‘Blic.rs‘ ka shkruar se Daku pas golit zbuloi tatuazhin e komandantit Agim Ramadani që sipas tyre ka udhëhequr brigadën famëkeqe dhe terroriste të UÇK-së, por ata po harrojnë se terroristë dhe famëkeqe ka qenë vetëm ushtria e kriminelit Slobodan Milosevic që ka bërë krime në disa shtete të Ballkanit, përfshirë edhe Kosovën.

Fjalët e Mirlind Dakut pas ndeshjes: Goli, festa dhe dedikimi
Lexo po ashtu Fjalët e Mirlind Dakut pas ndeshjes: Goli, festa dhe dedikimi

Daku pas ndeshjes ka deklaruar se golin ia dedikon familjes së tij dhe gjithë dëshmorëve të Kosovës të rënë për liri.

“Ia dedikoj familjes time, që më ka përkrahur gjithmonë, por edhe gjithë dëshmorëve në Kosovë, që kanë dhënë gjithçka për atdheun dhe kanë kontribuuar që ne të mblidhemi nga të gjithë trevat dhe të luajmë me këtë fanellë”, ka thënë Daku. /Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

La Liga
Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Premier League
Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Liga e Kampionëve
“Nuk ka qenë kurrë një debat”, Carragher shkakton zemërim me qëndrimin ndaj debatit Messi-Ronaldo

“Nuk ka qenë kurrë një debat”, Carragher shkakton zemërim me qëndrimin ndaj debatit Messi-Ronaldo

Ndërkombëtare
Nëse kalon tutje - 9 kundërshtarët e mundshëm të Man United në raundin e 16-të

Nëse kalon tutje - 9 kundërshtarët e mundshëm të Man United në raundin e 16-të

Liga e Kampionëve
Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Premier League
Kalo në kategori