LAJMI I FUNDIT:

Italia mposht me goleadë Lihtenshtajnin

Italia mposht me goleadë Lihtenshtajnin
Festa e lojtarëve të Italisë (Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver)

Italia është treguar e pamëshirshme kundër Lihtenshtajnit (6-0) në ndeshjen kualifikuese për ‘Euro 2020’, në kuadër të Grupit J.

Stefano Sensi e nisi serinë e golave pas një harkimi nga Leonardo Spinazzola (17′). Me një përpjekje individuale, Marco Verratti e dyfishoi epërsinë (32′).

Fabio Quagliarella u bë lojtari më i moshuar që shënon për Italinë pas realizimit nga penalltia (35′). Sulmuesi 36 vjeçar e shënoi edhe golin e dytë personal në fund të pjesës së parë, sërish nga pika e bardhë (45’+3).


Fabio Quagliarella dhe Leonardo Bonucci (Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver)

Në pjesën e dytë doli në skenë talenti 19 vjeçar, Moise Kean, duke shënuar në ndeshjen e dytë radhazi për kombëtaren (70′). Asistimin e dhuroi Quagliarella.

Pikërisht Fabio Quagliarellan e zëvendësoi Leonardo Pavoletti në minutën e 74, ndërsa vetëm tri minuta pasi hyri në lojë, sulmuesi i Cagliarit e shënoi golin e gjashtë për Azzurrët.

Fabio Quagliarella me dy gola ndaj Lihtenshtajnit (Photo by Claudio Villa/Getty Images)

Me këtë triumf, Italia është në krye të Grupit J, pasi nga dy ndeshje ka regjistruar dy fitore dhe numëron gjashtë pikë. Lihtenshtajni është në fund të grupit me asnjë pikë të arkëtuar, pasi i ka humbur që të dy ndeshjet e zhvilluara.

Në xhiron tjetër në muajin qershor, Lihtenshtajni luan si mysafir i Armenisë, kurse Azzurrët udhëtojnë në Greqi. /Telegrafi/

https://www.dailymotion.com/video/x74u7mu

https://twitter.com/LiveBianconera/status/1110653174552190978

https://twitter.com/UKGoalTV/status/1110655266427731968

Në trend Sport

Më shumë
Como përtej të gjitha pritshmërive, ish-yjet e Man Utd dhe Liverpoolit pritet t’i bashkohen

Como përtej të gjitha pritshmërive, ish-yjet e Man Utd dhe Liverpoolit pritet t’i bashkohen

Serie A
Top ylli i Manchester Cityt refuzon kontratën e re dhe po kërkon largimin

Top ylli i Manchester Cityt refuzon kontratën e re dhe po kërkon largimin

Serie A
Shpërthen afera në Francë: Ish reprezentuesi francez i pagoi fshehtas 1.6 milion euro femrës që përdhunoi?

Shpërthen afera në Francë: Ish reprezentuesi francez i pagoi fshehtas 1.6 milion euro femrës që përdhunoi?

Përfaqësueset
Cucurella tregon emrin e yllit anglez për të cilin shpreson të mos luajë në finale të Euro 2024

Cucurella tregon emrin e yllit anglez për të cilin shpreson të mos luajë në finale të Euro 2024

Përfaqësueset
Ndryshimi taktik i Ancelottit do të detyrojë mesfushorin kyç të Real Madridit të ulet në stol

Ndryshimi taktik i Ancelottit do të detyrojë mesfushorin kyç të Real Madridit të ulet në stol

La Liga
Spanja tronditet nga një grindje e furishme që përfshin lojtarin kryesor një ditë para finales së Euro 2024

Spanja tronditet nga një grindje e furishme që përfshin lojtarin kryesor një ditë para finales së Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori