LAJMI I FUNDIT:

Itali – Shqipëri, historiku i përballjeve mes dy kombëtareve

Itali – Shqipëri, historiku i përballjeve mes dy kombëtareve

Italia dhe Shqipëria do të ndeshen sot (15 qershor) në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian 2024 e vlefshme për grupin B.

Në atë që përshkruhet si “grupi i vdekjes” për kuqezinjtë, të besuarit e Sylvinhos do të synojnë që të bëjnë befasinë duke mposhtur kampionin në fuqi të Evropës.

Çfarë duhet të dini rreth kësaj përballje?


Nëse marrim parasysh historikun e përballjeve mes këtyre dy kombëtareve atëherë ajo sugjeron se Italia si kampion në fuqi është favorit i qartë.

Italia dhe Shqipëria janë përballur me njëra-tjetrën paraprakisht katër herë, teksa takimi i tyre i parë daton në nëntor të vitit 2014.

LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024
Lexo po ashtu LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

“Azzurrët” kanë fituar të gjitha këto katër takime, duke shënuar shtatë gola dhe duke pësuar vetëm një. Sidoqoftë, duke marrë parasysh se një pjesë e madhe e ekipit të Sylvinhos luajnë në kampionatin italian Serie A, atëherë Shqipëria e njeh mirë kundërshtarin e saj.

Pas në kohë kur Shqipëria bëri debutimin e saj në Kampionatin Evropian 2016, kuqezinjtë përfunduan në pozitën e parë në grupin kualifikues për herë të parë në historinë e tyre.

Italia ndërkohë përfundoi mbrapa Anglisë në grupin kualifikues për Kampionatin Evropian, por me sulmuesin Gianluca Scamacca i cili me gjasë do ta udhëheq sulmin pas triumfit në Ligën e Evropës me Atalantën, ata mund të jenë të gatshëm për një tjetër finale të Kampionatit Evropian./Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Dhjetë transferime të mëdha ndodhën brenda një dite - klubet e pesë ligave kryesore bën blerje të bujshme

Ndërkombëtare

"Mu zhduk gjithë pasioni që kisha për lojën, isha afër tërheqjes nga futbolli" - dështoi te Arsenali, flet për periudhën e vështirë që kaloi

Premier League
Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

Tifozët e Barcelonës po hedhin monedha në TikTok për të 'financuar' transferimin e Nico Williams

La Liga
FIFA publikon renditjen e re – ‘fluturojnë’ Spanja, Zvicra dhe Turqia, bien Belgjika dhe Portugalia

FIFA publikon renditjen e re – ‘fluturojnë’ Spanja, Zvicra dhe Turqia, bien Belgjika dhe Portugalia

Ndërkombëtare
Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Shtatë klube shqiptare mbesin në garë, katër eliminohen - kundërshtarët dhe orari në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Mendes ia ofroi Perezit një top lojtar, presidenti i Real Madridit e refuzoi menjëherë

Mendes ia ofroi Perezit një top lojtar, presidenti i Real Madridit e refuzoi menjëherë

La Liga
Kalo në kategori