Istogu fiton për një gol finalen e parë ndaj Ferizajt në Superligën e femrave në hendboll

(Foto: kosovahandball.info)

Një ndeshje dramatike është luajtur të shtunën mbrëma në palestrën në Istog që ishte e stërmbushur me thuaje 2.000 shikues.

Hendbollistet e Istogut dhe ato të Ferizajt e kanë zhvilluar ndeshjen e parë të finales së ‘play-offit’ në Superligën e Kosovës. Skuadra e Istogut pas një ndeshje interesante ka fituar me një gol dallim, 32-31.

Tani Istogut i duhet edhe një fitore apo një barazim për ta siguruar titullin e kampionit. Por natyrisht Ferizaj nuk është dorëzuar dhe do ta kërkojë përmbysjen e rezultatit. Ndeshja e dytë luhet mesjavën e ardhshme në Ferizaj.

Ndeshjen e parë finale më mirë e nisi skuadra mysafire që në minutat e parë krijoi epërsi deri në tri gola. Pas minutës së 18-të, në epërsi kaluan vendaset që po ashtu u shkëputën deri në tri gola. Pjesa e parë përfundoi me rezultat 16:14 për vendaset.

Epërsinë prej dy-tri golave, Istogu e mbajti edhe në fillim të pjesës së dytë. Në minutën e 43-të, Istogu ishte në epërsi prej katër golave, 25-21. Por ferizajaset nuk u dorëzuan. U afruan në rezultat, disa herë deri në një gol. Në minutën e 59-të rezultati ishte 31-30. Vendaset shënuan për 32-30, ndërsa fare në fund Ferizaj shënoi për rezultatin përfundimtar, 32-31 për Istogun.

Në përgjithësi ishte një ndeshje interesante dhe e hapur deri në fund. Vlen të ceket atmosfera shumë e mirë dhe sjelljet korrekte të shikuesve që e mbushën palestrën në Istog.

Natalia Milatoviq udhëhoqi Istogun me nëntë gola. Tetë herë realizoi Esma Muratoviq, ndërsa Dayane Da Rocha i realizoi tetë penallti. Gjashtë gola i shënoi Anja Bojaniq e një Adelina Berisha.

Te Ferizaj, 10 gola i shënoi braziliania Ligia Da Silva. Braziliania tjetër, Ana Luisa Chaves shënoi shtatë gola dhe u shqua me organizim të lojës.

Albulena Basha e Larissa Da Silva shënuan nga katër gola. Tre i shënoi Meri Koneski, ndërsa nga një e shtuan Mirjeta Dinolli e Albulena Kelmendi.

Xabi Alonso ka vendosur një rekord të ri historik në futboll, pas kualifikimit në gjysmëfinale të Ligës së Evropës

Liga e Evropës
Casemiro rrëfen detaje nga largimi i tij prej Real Madridit: Hyra në zyrën e Ancelottit, ai filloi të qante

Ronald Araujo afër largimit nga Barcelona? Agjenti i tij në bisedime me klubin e njohur

Zbulohet arsyeja pse Man City vendosi të shesë Cole Palmer për të cilën Guardiola mund të pendohet

Cristiano Ronaldo bëri një gabim shumë të madh kur parashikoi tre favoritët për Ligën e Kampionëve