Jeanloup Sieff ishte fotograf francez, por që u rrit nga prindërit polakë.

Ai është i famshëm për portretet e politikanëve, artistëve të famshëm, peizazheve, si dhe natyrës së qetë.

Punimet përmbanin kryesisht ngjyrën e zezë dhe të bardhë, ku mund të shihet tek modelet me famë botërore.

Ish-Zonja e parë franceze, Bruni: Më tërheq akoma Sarkozy, seksi me të është fantastik Ish-Zonja e parë franceze, Bruni: Më tërheq akoma Sarkozy, seksi me të është fantastik

Disa imazhe të tilla i ka realizuar edhe me modelen dhe këngëtaren italiane, ish-Zonjën e parë të Francës, Carla Bruni-Sarkozy.

Kjo e fundit e ka kujtuar të ndjerin në ditëlindjen e 84-t përmes një mesazhi të shoqëruar me një imazh nudo

“Sot, ne festojmë jetën dhe trashëgiminë e një fotografi të mrekullueshëm, i cili ka realizuar konceptet e tija me ndjeshmëri dhe liri të plotë. Lakuriqësia kurrë nuk është kapur në mënyrë kaq poetike sa që i ka përngjarë realitetit. Urime ditëlindjen, Jeanloup Sieff”, ka shkruar në llogarinë personale në Instagram, Sarkozy.

Reklama
Reklama

Ndryshe, 49-vjeçarja muaj më parë i është rikthyer modës duke sfiluar për Donatella Versacen në Milano. /Telegrafi/

? ART. #CelebrateLife Today, we celebrate the life and legacy of a marvelous photographer who dared the concepts of his own time with total sensibility and freedom. Nudity has never been captured in so poetic way with solid perception of someone who has never been satisfied by truism. Happy Birthday, Jeanloup Sieff. ?"All photography is a moment, of oneself and others, of things and of the world; it is, at one and the same time, the eternalising of an emotion and its erosion. Taking photographs is a strange occupation, daring to want to stop time." Jeanloup Sieff. ?Photos: Carla by Jeanloup Sieff, 20 years ago, on August 25, 1997. Thanks @soniasieff who kindly confirmed the information about them. ➡️ @carlabruniofficial. . #ThrowbackThursday #CarlaBruni #JeanloupSieff #MastersofPhotography #Photography #BlackAndWhite #PhotographyLovers #BlackAndWhiteOnly #BlackAndWhitePhoto #InstaPhotography #PhotographyArt #PhotographyLife #InstaParis #Parisgram #Ig_France #OhThisDay #Ig_Europe #Art #FrenchCulture

A post shared by CARLA BRUNI m'a dit (@carlabrunimadit) on Nov 30, 2017 at 8:50am PST