Vladimir Putin njoftoi sot për mobilizimin e pjesshëm, kurse ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka thënë se në ushtri do të ftohen 300 mijë rezervistë.

“300 mijë rezervistët që po i fton Rusia, nuk janë të trajnuar dhe as që kanë përvojë dhe assesi nuk janë të gatshëm për luftë dhe kjo do të mund të ishte në lëvizje shumë e rrezikshme”, tha analisti ushtarak për Sky News.

Mareshalli i pensionuar britanik që dikur udhëhiqte me forcat ajrore të Britanisë së Madhe, Sean Bell, ka thënë se thirrja mund të tingëllojë përcaktuese, por sipas tij ata nuk janë ushtarë profesionistë të gatshëm për luftë, transmeton Telegrafi.

Reklama

“Ata në fakt i kanë afro dy milionë rezervistë që kanë shërbyer në ushtri në pesë vitet e fundit, e dikur kishin 25 milionë rezervistë që shërbenin në ushtri”, shtoi Bell.

Reklama

“Sfida me këta numra është që mund të tingëllojë si diçka e madhe, pra 300 mijë është numër i madh, por ata nuk janë të trajnuar, nuk kanë përvojë

“Askush prej ekspertëve ushtarakë nuk beson se ky mobilizim do të mund të ndryshojë rrjedhën e luftës në favor të Rusisë”, tha për fund Bell. /Telegrafi/