Trajneri i Interit, Simone Inzaghi u ka kërkuar lojtarëve të tij që të harrojnë derbin ndaj Milanit dhe të përqendrohen te Roma e Jose Mourinhos.

Nerazzurrët presin nesër (e shtunë) Romën e Mourinhos në Stadio Giuseppe Meazza për herë të dytë këtë sezon. Takimi i tyre i parë në Coppa Italia përfundoi me një fitore 2-0 për kampionët në fuqi të Serie A në shkurt. Interi është kualifikuar në finalen e Kupës së Italisë pas fitores 3-0 kundër Milanit të martën.

“Kjo javë është shumë e rëndësishme. Fitorja kundër Milanit na ka rritur vetëbesimin, do të luajmë një tjetër finale dhe kjo është shumë e rëndësishme”, ka thënë fillimisht Inzaghi në konferencë për shtyp.

Motivimi që Inzaghi ua bëri lojtarëve para derbit ndaj Milanit Motivimi që Inzaghi ua bëri lojtarëve para derbit ndaj Milanit

“Nuk e kishim humbur kurrë besimin, kishim grumbulluar më pak seç meritonim. Një muaj ka mbetur dhe ka shumë ndeshje për t’u përballur në mënyrë të qetë”.

“Ne e dimë se do të përballemi me një nga skuadrat më të mira në ligë, me një trajner të shkëlqyer që të gjithë e njohim. Ai po bën shumë mirë te Roma dhe ne do të kemi nevojë për vëmendje të madhe. Është një lojë vendimtare për ne”.

Joaquin Correa asistoi bashkëkombasin e tij Lautaro Martinez për golin e dytë të Interit të martën mbrëma. A mund të startojë kundër Romës nesër?

“Ai luajti një lojë të shkëlqyer, si shokët e tij të skuadrës. Nga sot të gjithë janë në dispozicion, përveç Vidalit, i cili pësoi një dëmtim në kyçin e këmbës në derbi”.

“Mesfushorët startues kanë luajtur shumë, por Vidal, Gagliardini dhe Vecino janë stërvitur shumë mirë dhe do të jenë të dobishëm. Shpresojmë që Vidal të kthehet në aksion para asaj që presim”.

“Duhet të harrojmë derbin sepse nesër përballemi me një ekip në formë. Duhet të jemi të vendosur dhe të vetëdijshëm se çdo ekip do të na krijojë telashe para fundit të sezonit”.

Veron: Interi meriton të fitojë tre trofetë në Itali Veron: Interi meriton të fitojë tre trofetë në Itali

A ishte fitorja kundër Juventusit pika kthese në sezonin e Interit?

“Ishte një lojë e rëndësishme që erdhi në një moment të rëndësishëm për ne. Djemtë po punojnë mirë. Ne i kemi rritur pritshmëritë, por kjo duhet të na japë besimin për ta mbyllur sezonin në mënyrën më të mirë”, përfundoi trajneri i Interit. /Telegrafi/