LAJMI I FUNDIT:

Interi fiton derbin ndaj Milanit dhe shpallet matematikisht kampion i Serie A

Interi fiton derbin ndaj Milanit dhe shpallet matematikisht kampion i Serie A

Inter ka shënuar fitore me rezultat 2-1 në ‘San Siro’ ndaj Milanit, në atë që njihet ndryshe si Derby della Madonnina duke siguruar kështu matematikisht titullin e 20-të të Serie A.

Golin e epërsisë për ‘Nerazzurrët’ e shënoi në minutën e 19-të Francesco Acerbi, i cili pas ekzekutimit të rivënies këndore shënoi me kokë  për 1-0 në cepin e djathtë të Mike Maignan.


Milani nuk tregoi shumë në këtë pjesë të parë, përveç një rasti të Rafael Leaos në minutën e 29-të por gjuajtja e tij ishte shumë e lehtë për t’u ndalur nga Yann Sommer.

Interi pati edhe një mundësi të mirë shënimi në minutën e 38-të, por goditja e Marcus Thuram u ndal nga shtylla.

‘Nerazzurrët’ nuk u ndalën së tentuari për të gjetur golin e dytë, dhe iu afruan atij përsëri në minutën e 40-të kësaj radhe me Henrikh Mkhitaryan, por Maignan reagoi siç duhet për t’ia mohuar golin.

Në pjesën e dytë pati më shumë raste dhe të dyja ekipet arritën që deri në fishkëllimën e fundit të gjyqtarit të shënojnë nga një gol.

Për të dyfishuar epërsinë e ‘Nerazzurrëve’ u përkujdes Marcus Thuram i cili shënoi një gol të bukur për 2-0 në minutën e 49-të.

Krejt çka ‘Rossonerët’ arritën të bëjnë në këtë takim ishte një gol i shënuar me kokë nga Fikayo Tomori për të ngushtuar rezultatin në 2-1.

https://twitter.com/centregoals/status/1782506349584367710

Deri në përfundim të kampionatit kanë mbetur edhe pesë ndeshje, mirëpo Interi tani do t’i luajë ato vetëm sa për statistika./Telegrafi/

Standings provided by Sofascore

Në trend Sport

Më shumë
Tifozët janë të shokuar pasi mësuan çmimin që Aston Villa po e kërkon për Coutinhon

Tifozët janë të shokuar pasi mësuan çmimin që Aston Villa po e kërkon për Coutinhon

Premier League
Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve - shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Southampton triumfoi në ndeshjen që vlen më shumë para se finalja e Ligës së Kampionëve - shuma që fitoi është e jashtëzakonshme

Premier League
Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

La Liga
“Ata nuk më pyesin, nuk janë fëmijët e mi” – Ancelotti për të ardhmen e tre yjeve të Real Madridit

“Ata nuk më pyesin, nuk janë fëmijët e mi” – Ancelotti për të ardhmen e tre yjeve të Real Madridit

La Liga
Largimi i radhës i papritur që mund të ndodhë te Real Madrid

Largimi i radhës i papritur që mund të ndodhë te Real Madrid

La Liga
Shpjegohet pse Chelsea nuk do të

Shpjegohet pse Chelsea nuk do të "pranojë automatikisht" vendin në Ligën e Konferencës

Premier League
Kalo në kategori