LAJMI I FUNDIT:

Historia e Biblës – mbi të cilën u betuan Biden dhe presidentët tjerë amerikanë – gjatë inaugurimit të tyre

Historia e Biblës – mbi të cilën u betuan Biden dhe presidentët tjerë amerikanë – gjatë inaugurimit të tyre

Kur presidenti Joe Biden bëri betimin të mërkurën, ai vuri dorën e tij në një “objekt familjar” që e ka ndjekur gjatë gjithë karrierës së tij politike 50-vjeçare: një Bibël të trashë, që ka qenë në familjen e tij që nga viti 1893.

Reklama

Kjo pasi që, siç shkruan The New York Times, përcjell Telegrafi, Bibla ka qenë element kryesor në ceremonitë e kaluara të betimit të z. Biden si një senator i SHBA-së dhe si zëvendëspresident.

Djali i tij Beau Biden gjithashtu e përdori atë kur ai u betua si prokuror i përgjithshëm i Delaware.

Z. Biden, i cili do të futet në histori si presidenti i dytë katolik i vendit, pas John F. Kennedy, shpesh u thirr në besimin e tij gjatë fushatës presidenciale të vitit 2020 ndërsa u drejtohej votuesve me një premtim për të rivendosur “shpirtin e Amerikës”.

Dhe në një intervistë muajin e kaluar me Stephen Colbert, z. Biden ndau disa histori rreth trashëgimisë familjare.

“Çdo datë e rëndësishme është aty”, tha z. Biden. “Për shembull, çdo herë që jam betuar për ndonjë gjë, është e shënuar aty”.

Një person i njohur me përgatitjet e inaugurimit të Z. Biden konfirmoi të Mërkurën se ai do të përdorte Librin për betimin e tij.

Bibla që një president i zgjedhur zgjedh të përdorë për ceremoninë e betimit shpesh përcjell një mesazh simbolik për publikun amerikan, thotë Seth A. Perry, një profesor i asociuar i fesë në Universitetin Princeton dhe autor i “Kultura dhe Autoriteti i Biblës në Shtetet e Bashkuara, që në kohët e hershme”.

“Është e vështirë të imagjinohet që rituali i përurimit të ndodhë pa atë libër në këtë pikë”, thotë profesor Perry. “Është pjesë e peizazhit. Është pjesë e gjërave që i japin momentit, autoritetin që ka”.

Ja një vështrim se si Bibla ka figuruar në disa nga momentet më thelbësore në historinë e SHBA-së – në inaugurimet e presidentëve të rinj amerikanë.

Bibla e Uashingtonit ka qenë e njohur edhe për presidentët e tjerë.

Ashtu si shumica e konkurseve të shoqëruara me inaugurimet presidenciale, prania e një Bible në ceremonitë e betimit është e mbushur me traditë, që daton deri në presidentin e parë të kombit.

Gjatë inaugurimit të tij në 1789 në Nju Jork, George Washington përdori një Bibël.

Bibla përfaqësonte “marrëveshjen që Uashingtoni po bënte me popullin amerikan”, ka thënë Claire Jerry, një kuratore e historisë politike në Muzeun Kombëtar të Historisë Amerikane.

“Të kesh figura të shenjta të lidhura me marrjen e një besëlidhjeje është mjaft e qëndrueshme dhe thekson atë ide që ne, që jemi dëshmitarë të betimit dhe individi që po bën betimin, po hyjmë në një marrëdhënie shumë të thellë me njëri-tjetrin”, mendon Jerry.

Bibla e Uashingtonit është përdorur në inaugurimet e katër presidentëve të tjerë: Warren G. Harding, Dwight D. Eisenhower, Jimmy Carter dhe George Bush.

Sipas shkrimit të NYT, përcjell Telegrafi, në vitin 2017, presidenti Donald J. Trump përdori një Bibël që i ishte dhënë nga nëna e tij kur ishte i ri dhe një tjetër që u përdor nga Abraham Lincoln për inaugurimin e tij në vitin 1861, pak para fillimit të Luftës Civile.

Barack Obama gjithashtu përdori Biblën e Lincoln kur bëri betimin, megjithëse në vitin 2013, për inaugurimin e tij të dytë, ai e plotësoi atë me një Bibël të dhënë për Rev. Dr. Martin Luther King Jr në vitin 1954.

Disa presidentë kanë bërë betimin me Biblën e hapur për një varg ose pasazh të veçantë, tha Dr. Jerry. Zgjedhjet popullore përfshijnë vargje në Fjalët e Urta dhe në Psalmet.

Si zgjidhet një “Bibël përuruese”?

Sipas Mark Dimunation, shefi i sektorit të librave të rrallë dhe koleksioneve speciale në Bibliotekën e Kongresit, presidentët e zgjedhur shpesh kërkojnë një tekst me të cilin kanë një lidhje personale, ose një që përfaqëson historinë e momentit në të cilin po marrin detyrën.

Biblioteka e Kongresit, e cila është shtëpia e shumë Biblave të shquara, përfshirë atë të Lincoln, shpesh merr kërkesa nga politikanë në lidhje me tekstet që ata shpresojnë të përdorin për betimet e tyre.

“Bartja” e teksteve nga biblioteka në duart e politikanëve nuk është një arritje e lehtë.

Teksteve u kërkohet të kalojnë në një rishikim të ruajtjes dhe shpesh transportohen në një kuti të ndërtuar posaçërisht për të siguruar mbrojtje ndaj motit të keq dhe kushteve të tjera të pafavorshme.

I gjithë procesi “trajtohet në një nivel të lartë sigurie”, tha Z. Dimunation.

A duhet që presidenti të përdorë një Bibël?

Po sipas shkrimit të NYT, përcjell Telegrafi, megjithëse presidentëve dhe anëtarëve të Kongresit u kërkohet nga Kushtetuta të bëjnë një betim, atyre nuk u kërkohet të vendosin dorën në një tekst të shenjtë ndërsa e bëjnë këtë.

Por nëse ata vendosin të betohen në një “objekt”, ata mund të përdorin pothuajse çdo tekst që ata preferojnë.

John Quincy Adams përdori një libër ligjesh gjatë ceremonisë së tij dhe në vitin 1963, pas vrasjes së Kennedyt, Lyndon B. Johnson bëri betimin e zyrës në bordin e Air Force One me dorën e tij mbi një “Libër Katolik Romak”.

Gjatë viteve, anëtarët e Kongresit kanë përfshirë gjithashtu tekste të tjera në ceremonitë e tyre të betimit, ndonjëherë duke folur për besimin ose bindjet e tyre personale, bën të ditur Dr. Jerry.

Në vitin 2007, Përfaqësuesi Keith Ellison i Minesotës, i vetmi mysliman në Kongres në atë kohë, përdori Kuranin e Thomas Jefferson në ceremoninë e betimit.

Në foton e saj të betimit, Përfaqësuesja Rashida Tlaib, Demokrate e Miçiganit, përdori një Kur’an që i ishte dhënë nga shoqja e saj më e mirë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika

"Është mirë të jesh në shtëpi", thotë astronauti amerikan i cili qëndroi 371 ditë në hapësirë

Botë
Moska publikon intervistën me admiralin

Moska publikon intervistën me admiralin "e vdekur"

Botë
Kalo në kategori