LAJMI I FUNDIT:

Granit Xhaka në mesin e “pesë armëve” sekrete të Arsenalit për fitimin e Ligës Premier

Granit Xhaka në mesin e “pesë armëve” sekrete të Arsenalit për fitimin e Ligës Premier

Nga fundi i vitit 2019, kur drejtori Edu doli para mediave për të diskutuar punën e Arsenalit, Mikel Arteta ishte një trajner në pritje. Stili i lojës, si do të bënin presion – gjithçka ishte zhvilluar përpara se ai të udhëtonte në Bournemouth, tre vjet më parë në “Boxing Day”, për ndeshjen e tij të parë në krye.

Arsenali ishte i 11-ti pas barazimit 1-1. Në “Boxing Day” të këtij viti, kundër West Hamit, ata e nisin gjysmën e dytë të këtij sezoni me një diferencë pesë pikësh në krye të Ligës Premier. Kjo skuadër e re e Arsenalit është mishërimi i gjithçkaje që Arteta ka ndërtuar.

Por, rrënjët që mbështesin rilindjen e Arsenalit shtrihen më thellë në të kaluarën e Artetës – përpara se të punonte nën drejtimin e Pep Guardiolës në Manchester City, para se të ndalonte së luajturi.

Reklama

I inkurajuar nga Arsene Wenger, Arteta ishte 28 vjeç kur filloi të fitonte shansin e tij, duke ushqyer shpresat e akademisë, përfshirë Reiss Nelson. Tani lojtarët e tij po ecin në një rrugë të ngjashme.

Granit Xhaka, Mohamed Elneny, Rob Holding dhe Cedric Soares kanë përfunduar së fundmi licencën e tyre UEFA B, duke punuar me grupmoshat e Arsenalit rreth orarit të tyre të ngjeshur.

Oleksandr Zinchenko së fundmi i shtoi kualifikimet e tij si trajner me Ukrainën. Ai është ende vetëm 26 vjeç. Asnjë nga nxënësit-mësues të tjerë të Arsenalit nuk është më i vjetër se 31 vjeç. Dhe askush nuk ka në plan të heqë dorë nga të luajturit.

Mikel Arteta ka ndërtuar një skuadër të re dhe të shkëlqyeshme të Arsenalit që është mishërimi i punës së tij të palodhur

Pra, ndërsa Arsenali po përgatitet për një vazhdim lufte për titull, ndërsa përgatitet me muaj pa Gabriel Jesus, ndërsa kërkon udhëheqjen dhe kontrollin që i braktisi në fund të sezonit të kaluar, lindin pyetje: pse klubi po e ndërton këtë grup trajnerësh të rinj? Dhe a mund ta ndihmojnë Arsenalin tani?

Reklama

Ky nuk ishte një plan i madh, i ideuar nga Arteta: “Disa prej tyre erdhën tek unë pasi punuan së bashku dhe kishin ndjenjën se donin të fillonin ta bënin atë”, deklaroi trajneri këtë javë. Cedric pretendon se ka sfiduar Xhakën dhe bashkëlojtarët që të mësojnë përkrah tij.

Por, Arteta e di se si këto kurse mund të ndryshojnë një lojtar. “Më fokusoi më shumë, më pëlqente më shumë të luaja dhe të gjitha proceset e stërvitjes dhe përgatitjes”, kujton ai.

Mohamed Elneny është një tjetër nga yjet e Arsenalit që ka përfunduar licencën UEFA B

Ai i dha atij një vlerësim më të madh të rolit të një trajneri; këto ditë të hershme u kanë mësuar edhe pasardhësve të tij më shumë për punën e tyre: “Ju e merrni këtë si lojtar edhe në fushë”, i tha Xhaka PFA-së gjatë një seance stërvitore. “Sepse ju shihni një pamje më të madhe, nga jashtë”.

Reklama

Dikush i afërt me skuadrën e Arsenalit madje sugjeroi se ringjallja e jashtëzakonshme e mesfushorit është pjesërisht për shkak të përvojave të tij në skuadër.

“Nëse filloni të bëni skemat tuaja dhe jeni ende duke luajtur, kjo ndryshon dy gjëra në mendjen tuaj”, thanë ata. “Ju e shihni vizionin nga trajneri. Dhe tani kur futesh në fushë, futesh si lojtar dhe trajner”.

Cedric pretendon se ka sfiduar Xhakën dhe Co që të mësojnë përkrah tij.  Por Arteta e di se si këto kurse mund të ndryshojnë një lojtar

Xhaka ka parë përfitimet e rishikimit të seancave stërvitore, duke punuar nën Artetën dhe ‘mbikqyrësit e trajnerëve’ në federatën angleze.

“Ata ju japin shumë këshilla dhe ju e merrni me vete dhe përpiqeni ta ndryshoni atë në lojën tuaj”, vazhdoi ai. “Si një lojtar aktiv, por edhe për të ardhmen”.

Kjo është e qartë në klipet e Holding dhe bashkëlojtarëve të tij në linjën kontaktuese. Ata ulen në kënde të kundërta, duke vënë mendjen kundër njëri-tjetrit. Ata flasin me adoleshentët përmes formës së presionit dhe mbrojtjes.

Reklama

Rob Holding është një tjetër që ka aspirata për t'u bërë trajner dhe, si të tjerët, ka punuar me grupmoshat e Arsenalit.

Por, ata i kanë sytë hapur ndaj aftësive delikate në komunikim, organizim, madje edhe taktika. Stërvitje ndërkohë që stërvitesh.

Arteta ishte rreth 26 vjeç kur ndjeu se donte ta kuptonte më mirë lojën. Tani ai fiton nëse lojtarët i kuptojnë më lehtë idetë e tij dhe ndajnë mënyrën e të menduarit të një menaxheri.

Xhaka ka punuar me 15-vjeçarin Ethan Nwaneri – i cili së fundmi bëri debutimin e tij në Ligën Premier dhe këta hapa në stërvitje ndihmojnë në kokat e lojtarëve më të moshuar që të jenë më parashikues në fushë. /Telegrafi/

Xhaka ka punuar me 15-vjeçarin Ethan Nwaneri, i cili kohët e fundit u përkul në Premier League.