Mesfushori i Borussia Dortmundit, Jude Bellingham i është bashkuar dhjetëshes kryesore të golashënuesve më të rinj në të cilën Ansu Fati prinë që nga goli i shënuar në sezonin e kaluar.

Goli i fitores nga Ansu Fati në ndeshjen e grupeve të Barcelonës ndaj Interit në udhëtim në sezonin 2019/20 e bëri atë golashënuesin më të ri në historinë e Ligës së Kampionëve.

Ansu Fati rrëzoi nga froni me 155 ditë më pak rekordin e vendosur nga Peter Ofori-Quaye në vitin 1997, pesë vjet para se sulmuesi i Barçës të ishte i lindur.

Bellingham shkruan historinë, thyen shumë rekorde me golin ndaj Man Cityt në Ligën e Kampionëve Bellingham shkruan historinë, thyen shumë rekorde me golin ndaj Man Cityt në Ligën e Kampionëve

Në listën e golashënuesve i fundit që i është bashkuar është anglezi i Dortmundit, Bellingham, i cili me golin e mbrëmshëm ndaj Manchester Cityt zë vendin e tetë tashmë me moshë 17 vjet 289 ditë.

Reklama
Reklama

Në listën e golashënuesve më të rinj gjenden edhe emra të njohur si Mateo Kovacic, Cesc Fabregas, Pedri, Aaron Ramsey dhe Breel Embolo.

Shënuesit më të rinj të Ligës së Kampionëve

17 vjet 40 ditë: Ansu Fati (Inter 1-2 Barcelona, 10/12/2019)

17 vjet 195 ditë: Peter Ofori-Quaye (Rosenborg 5-1 Olympiacos , 01/10/1997)

17 vjet 216 ditë: Mateo Kovacic (Dinamo Zagreb 1-7 Lyon, 07/12/11)

17 vjet 218 ditë: Cesc Fabregas (Arsenal 5-1 Rosenborg, 07/12/04)

17 vjet 218 ditë: Bojan Krkic (Schalke 0-1 Barcelona, 01/04/08)

17 vjet 241 ditë: Martin Klein (Panathinaikos 2-1 Sparta Praga, 27/02/02)

17 vjet 263 ditë: Breel Embolo (Basel 4-0 Ludogorets, 04/11/14)

Reklama

17 vjet 289 ditë: Jude Bellingham (Dortmund 1-2 Manchester City, 14/ 04/2021)

17 vjet 300 ditë: Aaron Ramsey (Fenerbahce 2-5 Arsenal, 21/10/2008)

Reklama

17 vjet 330 ditë: Pedri (Barcelona 5-1 Ferencvaros, 20/10/2000)

/Telegrafi/