LAJMI I FUNDIT:

Gjermania është jashtë Botërorit përkundër fitores ndaj Kosta Rikës

Gjermania është jashtë Botërorit përkundër fitores ndaj Kosta Rikës
(Foto: Getty Images)

Katër herë kampioni i botës në futboll, Gjermania, është eliminuar që në fazën grupore të ‘Katar 2022’ përkundër fitores bindëse (4-2) ndaj Kosta Rikës në raundin e fundit.

Një pasim të mirë nga David Raum e shfrytëzoi Serge Gnabry për ta zhbllokuar rezultatin dhe ky ishte goli i vetëm në pjesën e parë.

Në fraksionin e dytë, Kosta Rika përmbysi gjithçka me golat e Yeltsin Tejeda (58’) dhe Juan Pablo Vargas (70’).


(Foto: Getty Images)

Në vijim doli në skenë sulmuesi i Chelseat, Kai Havertz, i cili u inkuadrua në fushë në minutën e 66-të të takimit.

Ai realizoi dy gola (73’ dhe 85’) falë asistimeve nga Niclas Fullkrug dhe Serge Gnabry për ta rikthyer epërsinë e Die Mannschaft.

Një gol në minutat shtesë e realizoi edhe Niclas Fullkrug (90’+1) pas asistimit nga Leroy Sane.

(Foto: Getty Images)

Mirëpo, përkundër kësaj fitoreje, Gjermania mbeti e treta në renditje me pikë të barabarta me Spanjën (nga katër) që u mposht nga lideri i Grupit E, Japonia.

Në të tetën e finales, Japonia luan kundër Kroacisë, ndërsa Spanja kundër Marokut. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Elvis Rexhbecaj i bashkohet Kosovës

Elvis Rexhbecaj i bashkohet Kosovës

Përfaqësuesja e Kosovës
Spanja tronditet nga një grindje e furishme që përfshin lojtarin kryesor një ditë para finales së Euro 2024

Spanja tronditet nga një grindje e furishme që përfshin lojtarin kryesor një ditë para finales së Euro 2024

Përfaqësueset
Shpërthen afera në Francë: Ish reprezentuesi francez i pagoi fshehtas 1.6 milion euro femrës që përdhunoi?

Shpërthen afera në Francë: Ish reprezentuesi francez i pagoi fshehtas 1.6 milion euro femrës që përdhunoi?

Përfaqësueset
Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

La Liga
U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

Ndërkombëtare
Ndryshimi taktik i Ancelottit do të detyrojë mesfushorin kyç të Real Madridit të ulet në stol

Ndryshimi taktik i Ancelottit do të detyrojë mesfushorin kyç të Real Madridit të ulet në stol

La Liga
Kalo në kategori