LAJMI I FUNDIT:

Gjatë verës, kafja ju bën të djersiteni

Gjatë verës, kafja ju bën të djersiteni

Djersiten mund ta parandaloni thjesht duke shmangur konsumimin e kafesë.

Sipas sajtit mjekësor Healthline, kafja nuk është e këshillueshme gjatë verës për shkak të kafeinës, transmeton Telegrafi.


“Kafeina i stimulon gjëndrat dhe shkakton që pëllëmbët, duart dhe sqetullat tona të djersiten”, shkruhet aty.

Kafeina, kur i shtohet trupit, e stimulon sistemin nervor qendror dhe shkakton ndryshime në trup.

Ndonëse i bën konsumuesit të ndihen më aktivë, kafja gjithashtu shkakton probleme si zemërimi dhe ndjenjat përgjumjes.

Edhe ‘SweatBlock’, prodhues të antiperspirantëve, kanë thënë se kafja mund ta nxitë djersitjen duke stimuluar sistemin e imunitetit dhe duke e rritur temperaturën e brendshme të trupit. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Kalo në kategori