LAJMI I FUNDIT:

Gjatë muajit shkurt, Rusia pësoi humbjet mesatare ditore më të mëdha që nga fillimi i luftës në Ukrainë – thotë inteligjenca britanike

Gjatë muajit shkurt, Rusia pësoi humbjet mesatare ditore më të mëdha që nga fillimi i luftës në Ukrainë – thotë inteligjenca britanike

Sipas Inteligjencës së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, numri mesatar ditor i viktimave ruse (të vrarë dhe të plagosur) në Ukrainë në shkurt 2024 ishte më i larti që nga fillimi i luftës në shkallë të gjerë.

Kjo për faktin se, sipas agjencisë, në muajin shkurt, forcat ruse humbnin mesatarisht 983 njerëz në ditë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Në zonën që njihet si "rruga e vdekjes": Ukrainasit publikojnë pamjet që tregojnë shkatërrimin e një kolone të madhe makinerish ruse
Lexo po ashtu Në zonën që njihet si "rruga e vdekjes": Ukrainasit publikojnë pamjet që tregojnë shkatërrimin e një kolone të madhe makinerish ruse

Po sipas Inteligjencës Mbrojtëse të Mbretërisë së Bashkuar, Federata Ruse ka të ngjarë të ketë humbur mbi 355,000 ushtarakë të vrarë dhe të plagosur që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës.

Sipas këtyre të dhënave, rritja e humbjeve mesatare ditore është pothuajse me siguri për shkak të angazhimit të Rusisë ndaj një “lufte masive”.

Ndryshe, një ditë më parë, Inteligjenca Mbrojtëse e Mbretërisë së Bashkuar vlerësoi se një javë pasi humbi aeroplanin e dytë të zbulimit të radarit me rreze të gjatë A-50U, Rusia ka shumë të ngjarë të ketë ndërprerë fluturimet e këtij aeroplani për të mbështetur operacionet në Ukrainë.

Çfarë dihet për ‘bisedimet sekrete’ për luftën në Ukrainë – reagimet e gjermanëve dhe nervozizmin e zyrtarëve të Rusisë?
Lexo po ashtu Çfarë dihet për ‘bisedimet sekrete’ për luftën në Ukrainë – reagimet e gjermanëve dhe nervozizmin e zyrtarëve të Rusisë?

Ndërkohë më herët, ata theksuan se kompleksi ushtarak-industrial i Rusisë nuk është në gjendje të përmbushë plotësisht nevojat e luftës së tij kundër Ukrainës, por do të jetë në gjendje të ruajë epërsinë këtë vit.

Para kësaj, inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar deklaroi se Rusia tani po përpiqet të përfitojë nga fakti se pas humbjes së Avdiivka, forcat ukrainase nuk kanë pozicione mbrojtëse të fortifikuara mirë për t’u rikthyer. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit - të gjitha zhvillimet, minutë pas minute

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit - të gjitha zhvillimet, minutë pas minute

Botë
Pamje që thuhet se tregojnë momentin kur raketa e parë iraniane goditi Izraelin

Pamje që thuhet se tregojnë momentin kur raketa e parë iraniane goditi Izraelin

Azia
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit – pse ky moment është më i rrezikshmi deri më tani?

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit – pse ky moment është më i rrezikshmi deri më tani?

Botë
SHBA-ja dhe Britania i dalin në krah Izraelit - rrëzojnë disa dronë iranianë që po shkonin drejt Tel Avivit

SHBA-ja dhe Britania i dalin në krah Izraelit - rrëzojnë disa dronë iranianë që po shkonin drejt Tel Avivit

Azia
Pamje të rralla, raketat dhe dronët mbi xhaminë e famshme al-Aqsa në Jerusalem

Pamje të rralla, raketat dhe dronët mbi xhaminë e famshme al-Aqsa në Jerusalem

Azia
Pas fillimit të sulmeve ndaj Izraelit, vjen edhe reagimi i udhëheqësit suprem të Iranit

Pas fillimit të sulmeve ndaj Izraelit, vjen edhe reagimi i udhëheqësit suprem të Iranit

Botë
Kalo në kategori