LAJMI I FUNDIT:

Në zonën që njihet si “rruga e vdekjes”: Ukrainasit publikojnë pamjet që tregojnë shkatërrimin e një kolone të madhe makinerish ruse

Në zonën që njihet si “rruga e vdekjes”: Ukrainasit publikojnë pamjet që tregojnë shkatërrimin e një kolone të madhe makinerish ruse

Forcat ukrainase kanë publikuar disa pamje që duket se tregojnë shkatërrimin pothuajse total të një kolone të madhe të makinerisë ruse në Novomykhailivka, Donetsk.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Brigada e 79-të e sulmit ajror publikoi një video përmbledhëse që dukej se përshkruante rreth 23 automjete të blinduara dhe tanke ruse duke u shkatërruar – në një rruge fshati.


Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë
Lexo po ashtu Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Dhe trupat ukrainase i referohen zonës si “rruga e vdekjes” për shkak të humbjeve të vazhdueshme të Rusisë në rajon.

Ndërkohë imazhe të tjera duket se tregojnë ushtarë rusë që përpiqen të shpëtojnë nga goditjet e dronëve, duke u kapur nga tanket e tyre dhe duke u fshehur pas sasive të dheut – por që goditen përsëri.

Brigada thotë se sulmet u kryen duke përdorur zjarr artilerie, sisteme raketore antitank, dhe fluturake pa pilot.

Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu
Lexo po ashtu Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Business Insider thekson se nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur pamjet, të cilën i shpërndau edhe Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Ndryshe, Novomykhailivka ka qenë një “pikë e madhe” konflikti midis Rusisë dhe trupave ukrainase në Donbas.

Forcat ruse filluan sulmet nga lindja e fshatit në dhjetor, u drejtuan në jug në janar dhe u kthyen në lindje në shkurt.

Ndërkohë në fund të janarit, një video e publikuar nga Brigada e 72-të e Mekanizuar e Ukrainës dukej se tregonte dronët ukrainas duke goditur 11 tanke dhe automjete të blinduara në të njëjtën rrugë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Bosnja
Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Botë
Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Botë
Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Evropa
Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Evropa
Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Botë
Kalo në kategori