LAJMI I FUNDIT:

Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Më 30 dhjetor, një breshëri raketash goditi qytetin rus të Belgorodit pranë kufirit me Ukrainën.

“Unë jetoj në qendër të qytetit dhe tri ose katër gjëra ranë jashtë shtëpisë sime. Nuk e di nëse ishte një predhë apo copëza apo çfarë”, tha 21-vjeçarja Yuliya, një gazetare nga Belgorod që kërkoi që Al Jazeera të përdorte vetëm emrin e saj.


“Ndërtesat aty pranë u dëmtuan rëndë. Ndërtesa ime jo, por ishte shumë e frikshme, shumë e zhurmshme. Në atë moment, ju mund të mendoni vetëm: ‘Ky është fundi’”.

Belgorod është bombarduar disa herë që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt të vitit 2022, por breshëria e dhjetorit ishte më vdekjeprurësja.

Të paktën 25 civilë, mes tyre pesë fëmijë, u vranë në sulmin për të cilin fajësohen forcat e armatosura të Ukrainës, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Për banorët e qytetit kufitar rus, lufta kishte ardhur në shtëpitë e tyre.

“Atmosfera në qytet u zhvendos në mënyrë dramatike që nga 30 dhjetori, sepse njerëzit në Belgorod më në fund ndien se çfarë është lufta, se është afër dhe se nuk është aq i sigurt në qytet sa dukej”, tha Yuliya. “Jeta ka ndryshuar shumë”.

Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë
Lexo po ashtu Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Ajo tha se fëmijët tani e dinë se si është të jesh i granatuar dhe njohin zhurmën e sirenave të sulmit ajror.

“Tani këshilli nuk diskuton se sa tulipanë të mbjellë për festivalet e verës, por si të lyejë brendësinë e strehimoreve. Unë mendoj se jeta në Belgorod nuk do të jetë kurrë më e njëjta”.

Ekonomia

Në javët pas fillimit të pushtimit më 24 shkurt 2022, fotografia dukej e zymtë për Rusinë pasi rubla shënoi rënie dhe investitorët e huaj u larguan.

Por ekonomia i ka rezistuar sanksioneve.

“Ekonomia ruse kaloi nëpër teste të shumta stresi”, thotë ekonomisti Artem Kochnev.

Megjithatë, Kochnev shtoi se zbatimi gradual i sanksioneve i dha Rusisë kohë për të ripërshtatur eksportet e saj të naftës.

Bashkimi Evropian ndaloi importet e tij nga Rusia, kështu që Rusia iu drejtua Kinës dhe Indisë në vend të kësaj, duke përdorur një “flotë hije” maunesh të regjistruara në kompani në vende të treta si Kameruni.

Rusia kishte gjithashtu rezerva të mëdha parash nga shitjet e saj të naftës, të cilat fillimisht ishin lënë mënjanë për të kompensuar goditjen nga çdo rënie e çmimeve të naftës.

“Tani këto para janë përdorur për një qëllim krejtësisht tjetër – financimin e luftës”, thekson Kochnev.

Ndërkohë markat e mëdha botërore, si McDonalds dhe Starbucks, janë larguar nga Rusia, të detyruara t’i shesin asetet e tyre shumë nën vlerën e tregut blerësve të miratuar nga një komitet qeveritar përpara se të riemërohen.

Për shembull, Starbucks është bërë Stars Coffee ndërsa disa firma janë nacionalizuar efektivisht.

Pozicioni i Putinit

Pavarësisht një rebelimi dramatik nga mercenarët e Wagnerit vitin e kaluar, pozicioni i Putinit duket të jetë i qëndrueshëm, thuhet në shkrimin e Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Ai pritet të fitojë një mandat të pestë presidencial gjashtëvjeçar në zgjedhjet e ardhshme të marsit.

Duke supozuar se ai do të zgjasë deri në fund të mandatit të tij, ai do të ishte udhëheqësi rus më jetëgjatë që nga carët, duke kaluar edhe Josef Stalinin.

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte
Lexo po ashtu "Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Dy kandidatë që konkurrojnë në një platformë kundër luftës, Yekaterina Duntsova dhe Boris Nadezhdin, u skualifikuan nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pavarësisht se asnjëri nuk u konsiderua si një pretendent serioz kundër Putinit.

Lufta sigurisht ka lënë një ndikim në shoqëri: Pas një dekade rënie, thuhet se pirja problematike është bërë më e zakonshme, të cilën disa ekspertë të shëndetësisë ia atribuojnë edhe situatës atje. Por në përgjithësi, jeta vazhdon.

Vija e frontit

Në vijën e frontit në Ukrainë, gati 45,000 rusë janë vrarë që nga shkurti i vitit 2022, ka raportuar media e pavarur MediaZona.

Kjo është trefishi i humbjeve të Ushtrisë së Kuqe gjatë pushtimit dhjetëvjeçar të Afganistanit.

“… Mobilizimi i fshehur i Rusisë ka vazhduar”, tha Oleg Ignatov, analist i lartë për Rusinë për grupin ndërkombëtar të krizës.

“Prodhimi ushtarak rus është rritur ndjeshëm, duke përfshirë rivendosjen e prodhimit në fabrikat e vjetra sovjetike”, shtoi Ignatov.

“… Aftësia industriale e Rusisë për të prodhuar armë është shumë e madhe, por jo e mjaftueshme për të krijuar një avantazh vendimtar, kështu që Rusia blen municion nga Koreja e Veriut”.

Shkrimi i Al Jazeera thekson faktin se përveç granatimeve të Belgorodit, ka pasur disa aksione ndërkufitare nga Korpusi Vullnetar Rus, një milici me qytetarë rusë me pikëpamje nacionaliste të ekstremit të djathtë që luftojnë për Ukrainën, duke u përfshirë në përleshje të shkurtra me forcat ruse dhe rojet kufitare përpara se të tërhiqen.

Ndikimi i tyre strategjik në luftë ka qenë i kufizuar, por ka minuar ndjenjën e sigurisë së Rusisë.

Ndërkohë, dronët kanë shënjestruar infrastrukturën e naftës të Rusisë, duke hedhur në erë në mënyrë spektakolare një terminal të eksportit të karburantit pranë Shën Petersburgut në janar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Botë
SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

Botë
Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Botë
Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Azia
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Botë
Kalo në kategori