LAJMI I FUNDIT:

Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Dy vjet pas fillimit të agresionit në Ukrainë, ushtria ruse humbi të njëjtin numër personeli dhe pajisje ushtarake sa i vendosi në fillim të luftës.

Këto të dhëna, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, janë bërë të ditura nga Ministria Britanike e Mbrojtjes duke cituar raportet e inteligjencës.


Siç u përmend aty, Moska fillimisht vendosi rreth 130 grupe taktike të batalioneve për pushtimin e saj në Ukrainë.

Kjo ka të ngjarë të përfshijë rreth 1,300 tanke, mbi 5,000 automjete luftarake të këmbësorisë (IFV) dhe transportues të blinduar të personelit (APC), si dhe të paktën një persone, prej 100,000 personash.

Ukraina është '730 ditë më afër fitores', thotë Zelensky ndërsa vendi i tij shënon dy vjet luftë kundër Rusisë
Lexo po ashtu Ukraina është '730 ditë më afër fitores', thotë Zelensky ndërsa vendi i tij shënon dy vjet luftë kundër Rusisë

“Në dy vitet e konfliktit, humbjet ruse përputhen – dhe në shumë raste i tejkalojnë – ato që përbënin forcën e saj origjinale. Humbjet e konfirmuara ruse përfshijnë mbi 2700 tanke dhe 5000 IFV dhe APC. Të vrarët dhe të plagosurit e Rusisë ka të ngjarë të jenë afërsisht 350.000 personel”, citohet të ketë thënë raporti.

Sipas analistëve të inteligjencës, autoritetet ruse kompensuan humbjet ushtarake duke mobilizuar më shumë njerëz dhe duke rritur prodhimin e mbrojtjes.

“Tani trupat ruse në Ukrainë janë me numër më të madh se në fillim të luftës”.

Kujtojmë se data 24 shkurt 2024, shënon përvjetorin e dytë të pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia. /Telegrafi/