LAJMI I FUNDIT:

Gjashtë të famshmit ndërkombëtarë që ndërruan jetë gjatë vitit 2023

Gjashtë të famshmit ndërkombëtarë që ndërruan jetë gjatë vitit 2023

Derisa viti 2023 ka përfunduar, është koha për të përkujtuar ata që kemi humbur në 12 muajt e fundit. 

Matthew Perry

Matthew Perry

Matthew Perry fitoi famë botërore duke luajtur Chandler Bing në serialin e viteve 1990 “Friends”, së bashku me Jennifer Aniston, Courteney Cox, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow dhe David Schwimmer.


Prapa skenave, ai luftoi me varësinë, për të cilën foli hapur teksa publikoi kujtimet e tij, “Friends, Lovers, And The Big Terrible Thing” në vitin 2022. Ai gjithashtu punoi për të ndihmuar të tjerët që vuanin telashe të ngjashme.

“Kur të vdes, nuk dua që “Friends” të jenë gjëja e parë që përmendet, dua të ndihmoj të tjerët dhe kjo të jetë gjëja e parë që përmendet dhe do të jetoj pjesën tjetër të jetës sime duke e vërtetuar këtë,” tha ai në një intervistë në atë kohë. “Varësia është shumë e fuqishme për këdo që ta mposhtë vetëm. Por së bashku, një ditë në një kohë, ne mund ta mposhtim atë.”

Pas vdekjes së tij në moshën 54-vjeçare, në emër të tij u krijua një fondacion për të nderuar trashëgiminë e tij dhe për të ndihmuar të tjerët që luftojnë me sëmundjen e varësisë. Pesë yjet e tij të “Friends” publikuan homazhe duke thënë: “Ne ishim më shumë se thjesht shokë të aktorit. Ne jemi një familje.”

Sir Michael Gambon

Michael Gambon

Sir Michael Gambon ishte një nga anëtarët origjinalë të Teatrit Kombëtar Mbretëror së bashku me Laurence Olivier në vitet e 60-ta dhe luajti në filma duke përfshirë The King’s Speech, Gosford Park dhe Paddington gjatë gjithë karrierës së tij të gjatë në argëtim.

Ai gjithashtu luajti detektivin francez Jules Maigret në serialin ITV Maigret, si dhe luajti në serialin e BBC-së The Singing Detective.

Por Sir Michael ishte më i njohur për rolin e drejtorit të Hogwarts-it, Dumbledore, në një numër filmash të Harry Potter, duke marrë rolin e Richard Harris pas vdekjes së tij në vitin 2002. Ai luajti personazhin nga filmi i tretë, The Prisoner Of Azkaban, deri në të tetin, Dhuratat e Vdekjes, Pjesa 2, dhe pas vdekjes së tij në moshën 82-vjeçare, fansat e historisë u inkurajuan të ngrinin shkopinj për nder të tij.

Sir Bobby Charlton

Bobby Charlton

Sir Bobby Charlton ishte një fitues i Kupës së Botës në Angli dhe një legjendë e Manchester United. Në një karrierë 17-vjeçare si mesfushor për klubin, ai luajti 758 ndeshje dhe shënoi 249 gola, që të dyja ishin rekorde të vjetra derisa Ryan Giggs dhe Wayne Rooney tejkaluan arritjet e tij në vitin 2008 dhe vitin 2017.

Për Anglinë, ai luajti 106 herë dhe shënoi 49 gola. I njohur për përulësinë, disiplinën dhe aftësinë e tij sportive, ai nuk u përjashtua kurrë gjatë kohës së tij si lojtar i Anglisë dhe as për Manchester United. Fitoret e tij përfshinin Kupën Evropiane, tre tituj të ligës angleze si dhe FA Cup.

Pasi u tërhoq nga loja në vitin 1976, ai shkoi në stërvitje dhe themeloi një skemë rinore që përfshinte David Beckham në mesin e pjesëmarrësve. Ai iu bashkua bordit të drejtorëve të United në vitin 1984, ku qëndroi për 39 vjet dhe e bindi bordin në vitin 1986 që të emëronte Sir Alex Ferguson, i cili dha 38 trofe gjatë gati 27 viteve në krye.

Angus Cloud

Angus Cloud

Ylli i “Euphoria”, Angus Cloud ishte më i njohur për rolin e Fezcos përballë Zendayas në shfaqjen dramatike të HBO-së.

Ai u kërkua për rolin ndërsa punonte në një restorant në Brooklyn, New York.

Pas vdekjes së tij nga një mbidozë aksidentale në moshën 25-vjeçare, krijuesi i Euphoria, Sam Levinson e përshkroi aktorin si të veçantë, të talentuar dhe “shumë të ri për të na lënë kaq shpejt”.

Sinead O’Connor

Sinead O’connor

Zendaya vlerësoi gjithashtu aftësinë e shokut të saj të aktorit, duke thënë: “Unë jam me fat sepse kam përjetuar pjesët më të bukura të tij”.

Këngëtarja irlandeze Sinead O’Connor ishte më e njohur për këngën e saj të vitit 1990 “Nothing Compares 2 U”, këngë që e bëri atë një yll global, pjesërisht për shkak të videos së saj të famshme.

Ajo ishte e njohur po aq për pikëpamjet e saj të hapura, mbi tema të tilla si feja, lufta dhe feminizmi, ashtu si edhe për muzikën e saj, në vitin 1992, ajo grisi në mënyrë famëkeqe një foto të Papa Gjon Palit II në ‘Saturday Night Live’ për të protestuar kundër abuzimit në kishës katolike.

O’Connor u konvertua në Islam në vitin 2018 dhe ndryshoi emrin e saj në Shuhada Sadaqat, por prapë performoi me emrin e saj të vjetër. Gjatë gjithë karrierës së saj ajo regjistroi 10 albume në studio dhe u nominua për tetë Grammy, duke fituar në vitin 1991 për performancën më të mirë muzikore alternative për “I Do Not Want What I Haven’t Got”.

Ajo vdiq në moshën 56-vjeçare, konfirmoi familja e saj, me muzikantë nga Bryan Adams tek Ian Brown, si dhe kryeministri irlandez Leo Varadkar, duke bërë homazhe.

Tina Turner

Tina Turner

Tina Turner ishte Mbretëresha e Rock’n’Roll-it, ylli me praninë elektrike në skenë dhe një nga zërat më të mëdhenj të dekadave të fundit.

Ajo u bë e famshme në vitet ’60, së bashku me ish-bashkëshortin Ike Turner, me klasikët River Deep, Mountain High, Proud Mary dhe Nutbush City Limits ndër hitet e tyre. Pas ndarjes së tyre, ajo foli më vonë për abuzimin në familje ndaj të cilit ajo i nënshtrohej.

Rikthimi i saj si një yll solo në vitet e ‘80, duke iu kundërvënë atyre që i thanë se si një grua në të 40-at nuk mund t’ia dilte si yll solo, i dha hite botërore duke përfshirë Dancer Private, We Don’t Need Another Hero, What’s Love Got To Do With It dhe sigurisht, një këngë më e madhe, The Best.

Historia e Turner u dokumentua në një film të vitit 1993 me Angela Bassett, i cili fitoi tre çmime Oscar, dhe gjithashtu u përjetësua në një shfaqje të njohur në West End që vazhdon në kujtesën e saj.

Ajo vdiq në moshën 83-vjeçare në shtëpinë e saj në Zvicër, me yjet si Sir Mick Jagger, Sir Elton John dhe Diana Ross duke i bërë homazhe një “legjende totale në rekorde dhe në skenë”. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Nuk pritej, por djali i njeriut më të pasur në Indi u dhuron miqve të tij në dasmë ora me vlerë 180 mijë euro

Nuk pritej, por djali i njeriut më të pasur në Indi u dhuron miqve të tij në dasmë ora me vlerë 180 mijë euro

Magazina
Momente që nuk duhen humbur - takimi emocionues i Moratas me bashkëshorten pas fitores së Spanjës në Euro 2024

Momente që nuk duhen humbur - takimi emocionues i Moratas me bashkëshorten pas fitores së Spanjës në Euro 2024

Magazina
Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Shfaqet rrugëve të Drenicës me veturat e reja luksoze, Don Xhoni: Jo filma, por kjo është jeta ime

Magazina
“Lidhje e thellë, pasion i përbashkët” - Diola Dosti dhe Erolld Belegu mahnitin me fotosesionin e tyre të mrekullueshëm

“Lidhje e thellë, pasion i përbashkët” - Diola Dosti dhe Erolld Belegu mahnitin me fotosesionin e tyre të mrekullueshëm

Magazina
Të famshmit që morën pjesë në dasmën më të përfolur të momentit, e cila kushtoi mbi 500 milionë euro

Të famshmit që morën pjesë në dasmën më të përfolur të momentit, e cila kushtoi mbi 500 milionë euro

Magazina
Lamine Yamal bën fotografi me të dashurën e tij të përfolur, pas fitores në Euro 2024

Lamine Yamal bën fotografi me të dashurën e tij të përfolur, pas fitores në Euro 2024

Magazina
Kalo në kategori