Na pret një finale e mrekullueshme, ajo e Euro 2020 nga ku do të dali vetëm një fitues. 

Reklama

Italia ose Anglia, njëra nga këto do të ngritë trofeun dhe do të bëhen kampioni i ri i Evropës, duke pasuar Portugalinë.

Marca ka nxjerrë gjashtë fakte interesante që duhet të dini përpara se ta shijoni këtë ndeshje të shkëlqyeshme, në mënyrë që të mos e humbni asnjë detaj.


Itali, specialist në finale

Kjo është finalja e 10-të në një turneu të madh për Italinë (6 në Kupat e Botës, 4 në Kupat e Euro), dhe vetëm Gjermania (14) ka luajtur më shumë finale nga vendet evropiane.

Reklama

Italia fitoi Kampionatin Evropian në vitin 1968, por humbi dy finalet e tyre vijuese në këtë garë (2000 dhe 2012).

Reklama


Finalja e parë në 55 vjet

Kjo do të jetë paraqitja e parë e Anglisë në një finale të Kampionatit Evropian dhe e para në një finale të madhe të këtyre llojeve që kur e fituan Kupën e Botës në vitin 1966.

Është pritja më e madhe në mes finaleve të mëdha (Kupa e Botës / Euro) për çdo një vend evropian (55 vjet).


Një hap … nga rekordi negativ

Italia ka përfunduar nënkampione në Kampionatin Evropian dy herë, duke humbur ndaj Francës në 2000 dhe Spanjës në 2012.

Reklama

Vetëm Gjermania dhe BRSS (tre secila) kanë përfunduar si nënkampione më shumë herë se Italia në këtë garë.


Anglia dhe dy historitë e fundit si nikoqir

Euro 2020 do ta shohë Anglinë të marrë pjesë në finale si nikoqir, hera e 11-të për një kombëtare evropiane që garon në një finale të një turneu të madh si nikoqir (Kupa e Botës / Euro).

Reklama

Anglia gjithashtu e bëri këtë gjë në Kupën e Botës 1966, duke mposhtur Gjermaninë 4-2 në Wembley.

Dy herët e fundit që një kombëtare pritës ka qenë finaliste e kanë humbur finalen (Portugalia në Euro 2004 dhe Franca në Euro 2016), kurse vetëm një nga tetë kishte humbur finalen e tyre para kësaj (Suedia në Kupën e Botës 1958).

Reklama


Finalja e tretë në ‘The Temple’

Kjo është finalja e tretë e një turneu të madh (Kupa e Botës/Euro) që do të mbahet në stadiumin Wembley .

Dy të mëparshmit u fituan shkuan në kohën shtesë, me Anglinë që kishte mposhtur Gjermaninë në Kupën e Botës 1966 dhe Gjermaninë që mposhti Republikën Çeke në Euro 1996.


Tashmë janë 13 finalistë të ndryshëm

Reklama

Anglia është kombëtarja e 13-të që merr pjesë në një finale të Kampionatit Evropian (duke llogaritur Çekosllovakinë dhe Republikën Çeke si një).

Vetëm tre nga 12 të mëparshmet humbën finalen e tyre të parë në garë: Jugosllavia (1960), Belgjika (1980) dhe Portugalia (2004).

Reklama


/Telegrafi/