Rikthimi i Conor McGregorit në rrugëtimin e tij drejt përpjekjeve për ta rifituar titullin e UFC-së në kategorinë e peshave të lehta pritet të fillojë gjatë këtij viti.

Ylli irlandez tentoi ta rifitonte titullin në tetorin e vitit të kaluar, mirëpo ai pësoi humbje në raundin e katër nga kampioni në fuqi, Khabib Nurmagomedov.

Rimeçi me yllin nga Dagestani është në planet e McGregor, mirëpo vështirë se mund të ndodhë këtë vit. Edhe pse të dy aplikuesit e arteve të përziera marciale aktualisht janë të pezulluar, UFC planifikon që të organizojë një meç ndërmjet Khabib dhe Tony Ferguson.

Ish-kampioni i dyfishtë i UFC-së, Conor McGregor (Foto: Harry How/Getty Images/Guliver)

Reklama

Në këtë rast, Conor do të duhej të zhvillonte një ose dy duele me konkurrentët kryesore në kategorinë e peshave të lehta, para se t’i jepet shansi për të sfiduar për titull.

Reklama
Të gjitha lajmet nga Conor McGregor Të gjitha lajmet nga Conor McGregor

Ndërsa lista e sportistëve që janë të gatshëm të hyjnë në ‘Tetëkëndësh’ me McGregor është shumë e gjatë, kur kihet parasysh se duke u ndeshur me të mund të fitojnë shumë para. Nga ana tjetër, nuk përjashtohet edhe mundësia që Conor të zhvillojë një ndeshje boksi, pas asaj të vitit 2017 ndaj Floyd Mayweather (të cilën e humbi me nokaut teknik).

Donald Cerrone

Donald Cerrone (Foto: Matthew Stockman/Getty Images/Guliver)

Tash për tash, ‘Cowboy’ konsiderohet si njeriu favorit që mund ta mirëpresë kthimin e McGregorit në ‘Tetëkëndësh’ më vonë gjatë këtij viti.

Reklama

Ai shprehu interesim të ndeshej me irlandezin në muajin e kaluar, pas fitores me nokaut teknik ndaj Alexander Hernandez. Ndërsa edhe Conor ishte shprehur i gatshëm përmes një postimi në rrjetet sociale.

Reklama

Tony Ferguson

Tony Ferguson (Foto: Getty Images/Guliver)

Amerikani pritet të ndeshet me Khabibin gjatë këtij viti, mirëpo ylli nga Dagestani ka thënë që nuk do të ndeshet deri në nëntor për shkak të solidarizimit dhe protestës për pezullimin njëvjeçar të dy pjesëtarëve të ekipit të tij.

Në këtë mënyrë, UFC mund të caktojë një duel për titullin e peshave të lehta, ndërsa të gjithë tifozët do të dëshironin t’i shihnin Fergusonin dhe McGregorin në ‘Tetëkëndësh’.

Të gjitha lajmet nga Conor McGregor Të gjitha lajmet nga Conor McGregor

Dustin Poirier

Reklama

Dustin Poirier (Foto: Jayne Kamin-Oncea/Getty Images/Guliver)

Poirier është ndeshur me Conorin para afro pesë vitesh në kuadër të ‘UFC 178’. Asokohe irlandezit i mjaftoi raundi i parë për ta mposhtur yllin nga Louisiana.

Por, ajo humbje i kishte bërë mirë amerikanit, i cili prej se është kthyer në kategorinë e peshave të lehta, i ka regjistruar tetë fitore në dhjetë duele. Ai madje ka fituar ndaj ish-kampionëve Anthony Pettis dhe Eddie Alvarez.

Reklama

Rafael dos Anjos

Rafael Dos Anjos (Foto: Codie McLachlan/Getty Images/Guliver)

Tre vite më parë, Dos Anjos ishte vetëm disa javë para duelit të tij më të madh në MMA. Asokohe, ai sundonte në kategorinë e peshave të lehta dhe pritej të duelonte me McGregorin në meçin kryesor të ‘UFC 196’.

Reklama

Mirëpo, një lëndim në këmbë, ia pamundësoi brazilianit që të ndeshej dhe në këtë mënyrë nuk arriti ta zhvillonte duelin më të madh në karrierën e tij.

Kjo mundësi iu afrua në vitin e kaluar në kuadër të ‘UFC 234’ në Brazil, mirëpo incidentet që i shkaktoi Conor në Brooklyn para ‘UFC 223’ e pamundësuan edhe këtë përballje.

Nate Diaz

Nate Diaz (Foto: Gabe Ginsberg/Getty Images for Showtime/Guliver)

Sa herë që përmendet emri i McGregor, nuk mund të mos përmendet edhe Nate Diaz. Emrat e këtyre dy yjeve të UFC-së do të lidhen me njëri-tjetrin ndoshta derisa të pensionohen.

Reklama

Diaz ia kishte shkaktuar Conorit humbjen e parë në ‘Tetëkëndësh; në kuadër të ‘UFC 196’. Vetëm disa muaj më pas, irlandezi u hakmor në një përballje shumë të ngushtë.

Reklama

Kanë kaluar afro tre vite që nga rimeçi i tyre në ‘UFC 202’, mirëpo dëshira për një trilogji vazhdon të jetë shumë e madhe.

Paulie Malignaggi

Paulie Malignaggi (Foto: James Chance/Getty Images/Guliver)

Ky duel ka përqindjen më të vogël sa u përket gjasave që të ndodhë, në krahasim me emrat e mësipërm, duke qenë se McGregor është i vendosur për ta kthyer titullin e UFC-së, ndërsa Malignaggi është një ish-boksier.

Paulie Malignaggi aktualisht është komentator sportiv dhe analist, mirëpo deri në vitin 2017 ka qenë boksier aktiv. Ai dhe Conor gjatë gjithë kohës kanë qenë në zënkë verbale, ndërsa edhe sot e kësaj dite vazhdon armiqësia e tyre përmes rrjeteve sociale.

Reklama
Reklama

Për këtë arsye, nuk duhet hedhur poshtë mundësinë që irlandezi të hyjë sërish në ring boksi (për herë të parë 30-vjeçari u ndesh me Floyd Mayweather) dhe të ndeshet me Malignaggin gjatë vitit 2019, nëse dështojnë planet tjera. /Telegrafi/