LAJMI I FUNDIT:

Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Anton Gerashchenko, këshilltar i Ministrit të Punëve të Brendshme i Ukrainës, në rrjetin social Twitter ka njoftuar se rreth 16 mijë njerëz mund të goditen nga përmbytjet pas shkatërrimit të digës Nova Kahovka në rajonin e Khersonit në jug të Ukrainës.

Reklama

Ky rajon që është nën kontrollin e forcave ruse, sipas Gerashchenko që publikoi një video e pasojave të shpërthimit të digës, tregojnë rajonet e mbuluara nga uji, transmeton Telegrafi.

“Rreth 16 mijë njerëz janë ‘në zonën kritike’ në rajonin e Khersonit në anën e djathtë të lumit Dnipro”, tha kreu i administratës ushtarake në Kherson.

Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera
Lexo po ashtu Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

“Trenat për evakuim do t’i dërgojë banorët e Khersonit në rajone më të sigurta”, ka shkruar Gerashchenko në Twitter.

Në anën tjetër, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka cilësuar si akt terrorist shpërthimin e digës nga forcat ruse, duke thirrur takim të jashtëzakonshëm të kabinetit të tij.

Ekspertët ushtarakë vlerësojnë se ky veprim i rusëve është bërë që forcat e Kremlinit të “blejnë kohë”, megjithatë sipas tyre pritet të ketë tani luftime të ashpra. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori